Motormánia: Toyota CS&S – krásna „špecialitka“ pre Frankfurt motor show

Autor: Press (press@motormania.sk)
Publikované dňa: 9. sep 2003
URL: http://www.motormania/art.ltc/538
Toyota, podobne ako väčšina ostatných automobiliek, už dobre vie, že nové technológie zabalené v príťažlivom obale, sú tým, čo verejnosť od renomovanej automobilky na autosalóne očakáva.
Pre Frankfurt pripravila štúdiu CS&S (Compact Sports & Speciality) – na prvý pohľad ide o klasickú otvorenú barchettu, s modernými retro prvkami, pripomínajúcu pradávne závodné špeciále. Na druhý pohľad objaví najmodernejšiu techniku spojenú do úžasne flexibilného a premysleného celku. Pohon Toyoty CS&S, zabezpečuje 1,5 litrový benzínový motor, poháňajúci zadné kolesá. Zároveň sa prebytočná elektrická energia, produkovaná moderným alternátorom, ukladá v batériách, alebo sa využije na pohon predných kolies pomocou elektromotora. Koncepcia benzínový motor pre zadné kolesá plus elektromotor pre predné, umožňuje jazdu vo viacerých režimoch. Automobil je schopný jazdiť ako klasické kupé so zadným náhonom, zároveň pri zhoršenej adhézií s pohonom 4x4, alebo s predným náhonom. Pri prednom náhone – jazde na elektrinu, ide vlastne o regulérne auto s nulovou produkciou emisií. Toyota štúdiou CS&S prináša riešenie otázky diskutovaného obmedzenia jazdy vozidiel s klasickým pohonom v centrách veľkomiest, v prospech alternatívnych pohonov. Vodič v koncepte CS&S, jazdí v meste ekologicky a mimo mesta si môže vychutnať pocit zo športovej jazdy v klasickom otvorenom roadstere.
Klikni na obrázok! Klikni na obrázok!
Pre zväčšenie klikni na obrázok
Design Toyoty CS&S vznikol v Toyota ED2 štúdiu, vo Francúzku, neďaleko Nice. CS&S pripomína Porsche 356 Speedster. Koncept nemá predné sklo, len vetrné štíty před vodičom a spolujazdcom, na ktoré štylisticky nadväzuje zadná kapota. Táto je posuvná a ukrýva na prvý pohľad neviditeľný pár zadných sedadiel. Karoséria je bez akýchkolvek výstupkov, vo farbe slonovej kosti. Ochranné oblúky sú integrovné do konštrukcie predných sedadiel. Disky kolies sú strieborné, päťlúčové a jako je zvykom, veľkorozmerové. Celkovo vozidlo pôsobí veľmi priateľsky, moderne, ale s nádychom nostalgie dnes takým žiadaným u športových automobilov.
Klikni na obrázok! Klikni na obrázok!
Pre zväčšenie klikni na obrázok
Dizajnéri predviedli svoju invenciu aj v interiéri, v ktorom sa k farebnosti exteriéru pridáva červená na sedadlách a čierna na stredovej konzole, kde je najzaujímavejším prvkom tzv. systém Space Touch – na holografickom zobrazení založené ovládanie rôznych subsystémov vozidla, ako je klimatizácia či multimediálne vybavenie.
(c) 2002-2005 Motormánia.sk.