Motormánia: Mazda 323 - nestarnúci bestseller ďalekého východu

Autor: Ivan Hodas (ivan@motormania.sk)
Publikované dňa: 21. okt 2002
URL: http://www.motormania/art.ltc/337
Vďaka svojim dvom elegantným a praktickým verziám karosérie je Mazda 323 nestarnúcim bestsellerom segmentu kompaktných vozidiel a taktiež jedným z najúspešnejších modelov importovaných do Európy.
Mazda 323 ponúka možnosť voľby medzi elegantnou verziou v prevedení sedan a dynamickým hatchback-om, ktorý je kombináciou športových línií hatchbacku a prednosťou prevedenia kombi. Všestranná využiteľnosť tohto modelu ju činí ideálnym riešením pre tých, ktorí sa riadia posledným trendom aktívneho trávenia voľného času alebo aj pre tých, pre ktorých je každodenné cestovanie s rodinou absolútnou nutnosťou. Svojim dôrazom na rafinované vypracovanie je klasický sedan úspešne zameraný skôr na klasických zákazníkov. Na jednej strane sa od seba tieto dve prevedenia úplne odlišujú, na strane druhej však obidve verzie vyjadrujú identitu značky Mazda a to prostredníctvom typickej päťuholníkovej masky, ostrých tvarov predných svetlometov a výrazných línií prednej kapoty.
Mazda 323  Mazda 323 Klikni na obrázok a v novom okne sa ti otvori väčší
Modelový rad motorov, ktorý je ponúkaný na európskom trhu zahŕňa vysoko výkonný agregát (74 kW/100 k) a trojicu úsporných zážihových jednotiek (53 kW/73 k. 72 kW/98 k, 96 kW/131 k). Podvozok a brzdový systém 323 je špeciálne odladený tak, aby vyhovoval dynamickým vlastnostiam príslušných pohonných jednotiek. Výslednom je skvelá jazdná stabilita, svižnosť a presná ovládateľnosť vozidla prinášajúca radosť z jazdy, ktorá zabezpečuje nekompromisný jazdný komfort.
Mazda 323  Mazda 323 Klikni na obrázok a v novom okne sa ti otvori väčší
Vďaka použitiu kvalitných materiálov pôsobí interiér Mazdy 323 útulne a priateľsky. Voliteľný navigačný systém, modulárny audio systém a systém klimatizácie sú harmonicky integrované v palubnej doske a stredovej konzole. Prevedenie „Sport“, ktoré je na európskych trhoch ponúkané s bielo podfarbenými kruhovými prístrojmi, koženým volantom Nardi a koženou hlavicou riadiacej páky presne zodpovedá svojmu označeniu. Všetky varianty sú v štandardnej výbave vybavené prednými a bočnými airbag-mi. Predný bezpečnostný vak spolujazdca môže byť deaktivovaný, čo umožňuje inštaláciu bezpečnostnej sedačky, v ktorej dieťa sedí proti smeru jazdy. Inštaláciu detskej sedačky na zadných sedadlách uľahčujú úchytky Isofix, ktorými sú tieto sedadlá vybavené.
(c) 2002-2005 Motormánia.sk.