Motormánia: Mazda6 MPS - naozaj športová verzia Mazdy6

Autor: Ivan Hodas (ivan@motormania.sk)
Publikované dňa: 2. okt 2002
URL: http://www.motormania/art.ltc/324
Mazda6 MPS oslavuje v Paríži svetovú premiéru automobilky Mazda. Automobil umocňuje pôžitok z jazdy a je zameraný na vyššiu dynamiku. Okrem toho má pohon všetkých štyroch kolies. Nový preplňovaný motor má výkon ...
„Kultivovaný vysoký výkon“ je mottom koncepčného vozidla Mazda6 MPS navrhnutého v Európe, ktorý v Paríži oslavuje svetovú premiéru automobilky Mazda. Zameraný na umocnenie pôžitku z jazdy, na vyššiu dynamiku, dokonalejšiu eleganciu a ráz vonkajšieho ako aj vnútorného dizajnu, je koncept vozu s pohonom všetkých štyroch kolies vrcholom modelovej rady Mazda6 a zároveň novodobým ojatím automobilu v štýle „Zoom-Zoom“. Koncept Mazda6 bol navrhnutý európskym R&D centrom v Oberurseli v Nemecku. Atmosféru športovej kultivovanosti kombinovanej so silnou dynamikou odráža predná časť vozidla, ktorá je zvýraznená novo navrhnutou päťuholníkovou mriežkou prednej masky a rovnako tak aj dizajnom otvorov pre nasávanie vzduchu, takéto boli použité pri športovom kupé RX-8. Mohutnejší predný nárazník a zadný spojler významne ovplyvňujú aerodynamické vlastnosti vozidla, čo vedie k zvýšeniu jeho dynamickej stability. Zároveň svojim odvážnym dizajnom umocňujú celkový vzhľad tohto konceptu. Vyklenuté blatníky všetkých 18' pneumatík Michelin Pilot Sport taktiež podtrhujú jeho charakter vyjadrujúci značný výkon. Športové tvary karosérie vozidla sú naďalej zdôrazňované novým typom laku, v ktorom je za účelom vytvorenia dojmu vysokej kvality s jemným leskom použitý matný titan (Nebular Titan – TBD).
Mazda6 MPS
Nový preplňovaný motor s priamym vstrekovaním s objemom 2.3 litra dosahuje pozoruhodného spojenia nízkych hodnôt emisií, vynikajúcej spotreby paliva a vysokého výkonu. Jeho celkový výkon je 206 kW (280 koní) pri 6.500 ot/min a maximálny krútiaci moment 360 Nm pri 3.500 ot/min sa kvalifikuje koncept Mazda6 MPS medzi seriózne automobily, ktorý spĺňa všetky platné emisné normy. V Európe spĺňa dokonca hodnoty budúcej normy D5, v USA a Japonku prekračuje príslušné kritériá normy ULEV.
Mazda6 MPS
V Mazda6 MPS-ke bol použitý úplne nový trakčný systém, ktorý ľahko prenáša výkon konceptu Mazda6 MPS na vozovku. Systém 4WD použitý v Mazde6 je kombinovaný s aktívnym riadením krútiaceho momentu prevádzaného na jednotlivé nápravy. Výsledkom je elektronicky riadený systém rozdeľovania krútiaceho momentu 4WD, ktorý je vhodný pre vysokovýkonné vozidlá a dokonca aj pri vysokých otáčkach zabezpečuje dokonalý kontakt pneumatík s vozovkou. Aktívne riadenie krútiaceho momentu prenášaného na prednú ako aj zadnú nápravu zabezpečuje dokonalú plynulosť jazdy a bezpečné riadenie stability vozu. LSD (diferenciál s obmedzeným preklzom) reagujúci na privádzaný krútiaci moment naviac zlepšuje správanie vozidla tým, že počas manévrovania eliminuje straty krútiaceho momentu. Koncept Mazda6 MPS je zároveň vybavený kompaktnou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, uchytenou v troch bodoch, čo bráni nežiadúcim pohybom. Tak ako to prináleží všetkým vysoko výkonný autám, boli skrátené dráhy jednotlivých rýchlostných stupňov, čo umožňuje rýchle a presné riadenie.
Mazda6 MPS
Vrcholom pôžitku z jazdy v štýle „Zoom-Zoom“ je skvelé ovládanie konceptu Mazda6 MPS. Vysoko uložená predná náprava tvorená dvojitým lichobežníkom aj zadnej viacprvkovej nápravy boli ešte lepšie odladené tak, aby čo najlepšie vyhovovali vysokému výkonu motora a mimoriadne efektívnemu trakčnému systému. Tuhosť všetkých častí, vrátane karosérie bola taktiež zvýšená, čo prináša kultivované správanie vozidla pri manévrovaní s presnejšími reakciami. Disky kolies z ľahkých zliatin „sieťového“ dizajnu s 18' pneumatikami s vysokou priľnavosťou Michelin Pilot Sport pôžitok z jazdy ešte zintenzívňujú. Okrem elektronicky riadeného systému 4WD je tento koncepčný automobil vybavený aj systémom riadenia stability (DSC) a systémom ABS.
Mazda6 MPS
Interiér bol navrhnutý so zvláštnou pozornosťou venovanou kvalite materiálov, pričom mottom bola „originalita“. Základnou farbou je čierna. Rýchlomer vyjadruje svoju „funkčnú krásu“ v kombinácii tmavej modrej a metalickej povrchovej úpravy. Hliník použitý v spínačoch dotvára autentickosť, kým vysokokvalitné kožené sedadlá v módnej kombinácii čiernej a bielej dodávajú interiéru nádych elegancie. V záujme čo najvyššieho pohodlia a umocnenia športového pocitu prichádza Mazda6 MPS vybavená systémom diaľkového ovládania centrálneho zamykania a jednoduchým tlačidlom, ktorým je ovládané štartovanie motoru tohto dômyselne prepracovaného stroja v štýle „Zoom-Zoom“. Špecifikácie vozidla Mazda6 MPS:
(c) 2002-2005 Motormánia.sk.