Motormánia: Závod PININFARINA naštartoval výrobu modelu Mitsubishi Colt CZC (verzia Coupé-cabriolet)

Autor: Press (press@motormania.sk)
Publikované dňa: 24. apr 2006
URL: http://www.motormania/art.ltc/1945
Je to viac ako rok, čo spoločnosť Mitsubishi Motors Europe B.V. (MME) a závod Pininfarina S.p.A. oznámili, že sa dohodli na realizácii dizajnu, vývoja a výroby Coltu CZC (Coupé-cabriolet). Práve teraz bola naštartovaná jeho výroba.
Nový Colt CZC, ktorý je pre oboch partnerov veľkou výzvou, sa bude vyrábať v meste Bairo neďaleko Turína (Taliansko). Oprávnenosť tohto rozhodnutia bola potvrdená úspechom modelu Colt (72 305 predaných vozidiel v kalendárnom roku 2005) a nárastom podielu verzie Coupé-cabriolet v segmente malých vozidiel v Európe (od 106 000 predaných vozidiel v roku 2002 až po 150 000 vozidiel v roku 2005, čo predstavuje nárast: + 41.5%).
Mitsubishi Colt CZC Mitsubishi Colt CZC
Z Holandska do Talianska Keďže sa všetky komponenty, ktoré sa nevyrábajú v závode Pininfarina, dovážajú do Talianska, Colt CZC je považovaný za výsledok paneurópskeho úsilia. Výrobný závod Mitsubishi Motors Corporation NedCar v Borne (Holandsko) bude dodávať nielen jednotlivé komponenty, ale aj výrobné know-how. Táto medzinárodná tímová spolupráca bude prebiehať nasledovne: - NedCar bude vyrábať jednotlivé komponenty a posielať ich spolu s menšími subkomponentmi (celá kapota) do Talianska. Väčšina z týchto súčiastok je identická či už sa jedná o 3-dverovú alebo 5-dverovú verziu Coltu (zadná časť podlahy). Niektoré z nich majú pôvod v 3-dverovom Colte a sú modifikované pre verziu Colt CZC (panel dverí) alebo sú úplne špecifické (stĺpik A). - Pininfarina bude preberať od dodávateľov NedCaru aj ďalšie komponenty modelov rodiny Colt. Motory tak budú pochádzať z Kölleda (Nemecko) a MMC (Japonsko), sedadlá z Faurecia v Sittard (Holandsko), predný nárazník z Peguform (Nemecko) a komponenty palubnej dosky z Johnsons Controls (Holandsko). Všetky tieto komponenty budú z výroby prevezené priamo do Talianska, bez sprostredkovania cez NedCar. - Taliansky konštruktér s bohatými skúsenosťami z podobných projektov sa zameria na výrobu špecifických častí verzie Coupé-cabriolet (zadný nárazník, zadné svetlomety, kryt batožinového priestoru a pod…), montáž karosérie, jej lakovanie ako aj finálnu montáž vozidla. - V závere výrobného procesu Coltu CZC bude v závode Pininfarina v Bairo montovaná pevná strecha prostredníctvom OASys (Webasto).
Mitsubishi Colt CZC Mitsubishi Colt CZC
65 % súčiastok Coltu CZC bude prenesených z vozidiel rodiny Colt, či už 3-dverovej alebo 5-dverovej verzie. Pri tejto príležitosti sa Tim Tozer vyjadril: “Sme veľmi poctení tým, že na tomto projekte môžeme spolupracovať so závodom Pininfarina. Projekt, ktorý vzišiel z dielne dizajnérov Mitsubishi z konceptu CZ2 Cabriolet z roku 2003 sa stal vďaka Pininfarina skutočnosťou.” Ďalej dodal: “ Pininfarina, ktorý je našim verným partnerom od roku 1997, vložil do tohto projektu nielen svoje bohaté skúsenosti z oblasti vývoja a výroby konštrukcie strešného systému, ale aj svoju prestížnu signatúru tretej kapitoly príbehu modelu Colt v Európe.”
Mitsubishi Colt CZC Mitsubishi Colt CZC
Andrea Pininfarina - CEO spoločnosti Pininfarina S.p.A - uviedol: “Tento projekt považujeme za prejav dôvery voči nášmu dlhoročnému partnerovi Mitsubishi Motors Corporation. Rád by som zdôraznil, že sme sa na ňom podieľali už v počiatočných fázach vývoja tohto vozidla, od definovania dizajnu až po začiatok výroby v našom výrobnom závode v Bairo. Najmä však v prípade konštrukcie pevnej skladacej strechy pri zachovaní príťažlivých línií Coltu.” Spoločnosť Mitsubishi Motors Europe predala v roku 2005 72 305 vozidiel Colt vyrobených v závode NedCar s cieľom predať 80-85 000 vozidiel v roku 2006, ktorý bude prvým rokom, kedy budú na trhu všetky tri verzie tohto modelu.
(c) 2002-2005 Motormánia.sk.