HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5730 ľudí)

do 5.000 Sk (1941)

do 10.000 Sk (1047)

do 20.000 Sk (868)

viac ako 20.000 Sk (966)

neinvestujem (908)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

15. okt 2001 (00:03) - Marek Michálek - Tuning

BMW M3 Laguna Seca II alebo „m-trojka“ dostala krídla od Hamanna.

Ako vidieť na obrázku názov článku je skutočne pravdivý. Nebolo by od veci ešte do názvu pridať, že „m-trojka“ dostala aj nový motor, ktorý by sa kľudne mohol volať aj „tryskový“, ale o tom už viac v dnešnom článku.


hamann bmw3
Hamann je úpravca automobilov z ktorého dielne vychádzajú sériové vozidlá na 100% zmenené na nepoznanie. Nie že by ich tam rozbíjali, ale nádherne ich vo svojich dielňach vylepšujú. Okrem zvýšenia výkonu motora sa úpravy dotýkajú vo veľkej miere aj zovňajška, lebo ako všetci dobre vieme „obal predáva“. Hamann mal mimochodom pred nedávnom 15. výročie svojej činnosti a pri tejto príležitosti si venoval „totálnu“ úpravu automobilu BMW M3, ktoré aj sériovo vyzerá veľmi dobre. Čo potom, keď sa ešte naviac dostane do rúk chlapcom úpravárom? Jednoducho vznikne Laguna Seca II BMW M3.

Pozrime sa teda najskôr, čo za motorizáciu poháňa tohto okrídlenca. Laguna Seca je poháňaná špeciálne upraveným motorom, ktorý nesie názov svojho stvoriteľa Hamann 6.1 12V
. V podstate ide o motor, ktorý sa dodáva do BMW 750i, „iba“ bol prevŕtaný na väčší objem, bol vymenený kľukový hriadeľ, vymenené boli piesty, ktoré dodal Hamann kvalitnejšie, staré ventily sa nahradili väčšími ventilmi a vačky sa namontovali športové. Taktiež bola vylepšená cirkulácia vzduchu okolo motora a jeden vzduchový filter nahradili dva športové filtre. Jedným z najväčších problémov bolo samozrejme vyriešiť ako dostať obrovský motor zo „sedmičky“ do malej „m-trojky“. To by však neboli konštruktéri od Hamanna aby im takéto niečo bolo prekážkou. Prerobili sanie, zberné potrubie, olejovú vaňu a uchytenie motora. Znie to jednoducho aj keď v skutočnosti to jednoduché vôbec nebolo. Po týchto všetkých úpravách motor pre Laguna Seca II má výkon 480 koní (353kW) pri 5400 otáčkach za minútu a 620 Nm vyprodukovaných pri 4300 otáčkach. Vymenená bola radiaca jednotka, ktorú nahradila šesť stupňová prevodovka Hamann Sport Schift so skráteným chodom a tým pádom bola nahradená aj klasická spojka za športovú. Čoho výsledkom je zrýchlenie z 0-100 Km/h za 4,2 sekundy. Laguna Seca II sa pohybuje maximálnou rýchlosťou 312 Km/h.

Na exteriéry M3 od Hamanna vás asi predovšetkým zaujali krídla. Dvere sa otvárajú do hora a skutočne v nás navodzujú pocit krídiel. Bolo vymenené uchytenie dverí, ktoré je však detailne prepracované a dvere sa zatvárajú aj otvárajú pohodlne. Vymenený bol predný spojler a maska, oba tieto prvky spredu dávajú automobilu „dravý“ vzhľad. Pre lepšiu aerodynamiku bol vzadu namontovaný na strechu spojler a naviac bolo dodané skutočné krídlo. „Bačkorky“ má Laguna Seca II taktiež originál od Hamanna a nesú názov PG3. Vpredu sú o rozmere 8.5Jx19 a vzadu 10Jx19. Obutie je CintiSportContact 2 vpredu 245/35 ZR 19 a vzadu 275/30 ZR 19.

Interiér je ručná práca. Ručne potiahnutý interiér má dve farby čiernu a červenú, alebo ak chcete dalo by sa to nazvať aj diabolská kombinácia. Štýlovými doplnkami sú pedály, radiaca páka a časť palubnej dosky z hliníku.

Na záver už iba dodám jedinú vec, ktorá ma na tomto zmyselnom aute odradila. A tou je cena, ktorá sa pohybuje približne okolo 500 000 nemeckých mariek.
Galéria
    hamann bmw3    hamann bmw3    hamann bmw3   

Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 19/06/18 21:55:33