HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

23. okt 2002 (00:01) - Ivan Hodas - Predstavujeme

Opel Eco-Speedster - dynamika a hospodárnosť sa nevylučujú!

Nový prototyp vychádza zo sériovo vyrábaného roadsteru Speedster s motorom umiestneným uprostred. Prísne aerodynamicky riešený koncept Eco-Speedster, charakteristický nízkou stavbou a dlhou štíhlou zadnou časťou ...


Opel Speedster
· Objem valcov: 1,3 l
· Maximálna rýchlosť: 250 km/h
· Spotreba: 2,5 l/100 km

Svetová premiéra pozoruhodného prototypu Opel Eco-Speedster na tohtoročnom Medzinárodnom autosalóne v Paríži (28. 9. až 13. 10.) odštartoval najväčšiu vznetovú ofenzívu v histórii automobilky Opel. Do konca roku 2003 sa v ponuke všetkých modelov automobilky Opel objavia celkovo štyri úplne nové vznetové motory. Ich výkonová škála bude vrcholiť úctyhodnými 130 kW/170 k. Prísne aerodynamicky riešený koncept Eco-Speedster, charakteristický nízkou stavbou a dlhou štíhlou zadnou časťou, názorne demonštruje výkonový potenciál chystaného vznetového motora ECOTEC CDTI s objemom 1,3 l. Počas prvej série testov dokázal tento prototyp s výkonom 112 konských síl dosiahnuť rýchlosť vyše 250 km/h, pričom priemerná spotreba (podľa metodiky MVEG) je iba 2,5 l/100 km!


Opel Speedster Opel Speedster
Klikni na obrázok a v novom okne sa ti otvori väčší


Nový prototyp vychádza zo sériovo vyrábaného roadsteru Speedster s motorom umiestneným uprostred, má však novo riešenú karbonovú karosériu, ktorá prešla dôkladnou aerodynamickou optimalizáciou. Vďaka tomu sa podarilo výrazne znížiť koeficient aerodynamického odporu vzduchu na cD = 0,20 a klesla aj pohotovostná hmotnosť - 660 kg.

Koncept Eco-Speedster nadväzuje na unikátny prototyp značky Opel, ktorý pred tridsiatimi rokmi zapĺňal titulné stránky veľkých denníkov: 1. 6. 1972 dosiahol upravený model Opel GT, poháňaný turbodieselom s objemom 2,1 l a výkonom 95 k, množstvo svetových rýchlostných a vytrvalostných rekordov v kategórii áut poháňaných vznetovým motorom. Modifikovaný Opel GT dosiahol napr. rýchlosť 197,5 km/h. Neskôr sa na trhu objavil Opel Rekord so vznetovým motorom 2.1 D, čo bol vôbec prvý sériovo vyrábaný osobný model značky Opel so vznetovým motorom.


Opel Speedster Opel Speedster
Klikni na obrázok a v novom okne sa ti otvori väčší


Koncept Eco-Speedster demonštruje pokrok, ktorý Opel v uplynulých tridsiatich rokoch dosiahol na poli vývoja technológie vznetových motorov a ich zavádzania do osobných automobilov. Rekordný prototyp Opel GT z roku 1972 sa zaslúžil o to, že v súvislosti so vznetovým motorom sa vôbec poprvýkrát mohlo začať hovoriť o „športovej a dynamickej jazde“.

Výkonové parametre kompaktného vznetového motora prototypu Eco-Speedster sú viac ako pôsobivé, a to napriek tomu, že jeho zdvihový objem je iba 1,3 l. Kompaktný diesel je však vybavený modernými technológiami, ako napr. systém priameho vstrekovania paliva do valcov „common-rail“ poslednej generácie, turbodúchadlo s premenlivou geometriou lopatiek rozvádzacieho kolesa, alebo štvorventilová technika.


Opel Speedster Opel Speedster
Klikni na obrázok a v novom okne sa ti otvori väčší


Štvorvalcový turbodiesel, ktorý je prvým agregátom od počiatku vyvinutým v spoločnom podniku FIAT-GM Powertrain, by sa mal do sériovej výroby dostať už v roku 2003. Turbodiesel, vyhovujúci emisným limitom normy Euro 4, prenáša v prototype Eco-Speedster svoju silu prostredníctvom automatizovanej manuálnej prevodovky Easytronic.

„Eco-Speedster je vyjadrením našej mohutnej vznetovej ofenzívy a zároveň názorne demonštruje skúsenosti a kompetencie našich konštruktérov a návrhárov vo vývoji výkonných, ľahkých a výrazne aerodynamických automobilov, “ hovorí Carl-Peter Forster, šéf automobilky Opel. „Do konca roka 2003 uvedieme celkovo štyri úplne nové vznetové motory, ktoré budú vynikať vysokými výkonmi, nízkou hmotnosťou a nízkou spotrebou paliva!“

Súvisiace články:
12. nov 2003 ŠPECIÁLNA PONUKA SPOLOČNOSTI OPEL (Akčné modely)
4. nov 2003 Spoločnosti General Motors a Avis podpísali najväčšiu dohodu o dlhodobom odbere automobilov (Aktuality zo sveta)
11. sep 2003 Opel: Nový turbodiesel „common-rail“ s objemom 1,9 l a výkonom 110 kW/150 k (Aktuality zo sveta)
20. aug 2003 Nový Opel Vectra Caravan: Komfortné a funkčné prvky v detaile (Predstavujeme)
6. aug 2003 Opel Signum - tvorca novej automobilové triedy (Predstavujeme)
30. júl 2003 Opel Astra novej generácie: Dynamický design pre kompaktnú triedu (Aktuality zo sveta)
17. júl 2003 Opel zvýšil predaje o 30% (Aktuality z domova)
16. júl 2003 Opel uvádza škálu vylepšených agregátov so spotrebou nižšou o 23 % (Aktuality zo sveta)
30. apr 2003 Opel Meriva: Nová dimenzia kompaktnej triedy (Predstavujeme)
8. apr 2003 Opel začína s montážou automobilov na Ukrajine (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 19:31:20