HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

24. jún 2002 (00:01) - Press - Predstavujeme

Tradícia kabrioletov Audi pokračuje: A4 Cabriolet očarí každého

Individualita modelu Audi A4 Cabriolet je výrazná už na prvý pohľad. Celý dizajn je čistý a harmonický, vyžaruje zároveň pokoj aj búrlivú dynamiku.


Audi A4 cabrio
Tradícia kabrioletov Audi

Autami snov boli vo svojej dobe už kabriolety s menom zakladateľa značky, Augusta Horcha. V roku 1928 debutoval prvý kabriolet so značkou DKW a v šesťdesiatych rokoch bol pojmom malý, ale živý kabriolet NSU Wankel Spider. Ten dokonca žal úspechy aj na majstrovstvách sveta v rallye.
Na tento model po 25-ročnej prestávke nadviazal Audi Cabriolet, pre ktorý sa počas deviatich rokov výroby rozhodlo celkom 72 000 zákazníkov, z toho približne 45 000 v Nemecku. Jeho výroba sa skončila v roku 2000 a už dnes je kultovým objektom, klasikom moderny.
Na túto tradíciu nadväzuje najnovší otvorený model značky Audi –
Audi A4 Cabriolet.


Dizajn: dynamický a exkluzívny

Individualita modelu Audi A4 Cabriolet je výrazná už na prvý pohľad. Aj predná aj zadná časť karosérie majú výrazne dynamické línie, línia bokov je decentne klinovitá.
Otváracia strecha sa po otvorení celkom zapustí do karosérie a neruší ladnú líniu bokov. Ak je zavretá, pomáha dotvárať harmóniu celej siluety.
Celý dizajn je čistý a harmonický, vyžaruje zároveň pokoj aj búrlivú dynamiku, je geometricky precízny a zároveň citeľne emotívny. V tom je jeho čaro.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Karoséria: etalón kvality aj tuhosti

Od počiatku vývoja vozidla sa konštruktéri snažili o takú štruktúru karosérie, ktorá by po stránke statickej aj dynamickej tuhosti bola optimálna a porovnateľná s karosériou limuzíny. Cieľ znel: aj po stránke jazdnej dynamiky aj po stránke komfortu a obmedzenia vibrácií na minimum musí Audi A4 Cabriolet postaviť novú latku vo svojej kategórii.
Prvé výrazné efekty priniesli už simulácie správania sa karosérie pomocou počítačovej techniky, kde sa konštruktéri zaoberali nielen pohybmi samotnej karosérie, ale aj vplyvom pohybu v nej namontovaných mechanických agregátov.
Druhým dôležitým kritériom tuhosti karosérie je jej bezpečnosť – schopnosť ochrániť posádku v prípade nárazu, či prevrátenia sa.
Špeciálne výstuže, množstvo plechových dielcov karosérie z vysokopevného plechu a nové progresívne spôsoby zvárania dielcov karosérie - to boli recepty, akými konštruktéri dosiahli, že nárazová tuhosť modelu

Audi A4 Cabriolet je na úrovni karosérie limuzíny A4. Potvrdilo to aj veľmi úspešné absolvovanie crashtestu Euro NCAP, kde Audi A4 Cabriolet dosiahlo ohodnotenie štyrmi hviezdičkami z piatich možných, teda je na úrovni dnes najlepších limuzín. Pochopiteľne tento výsledok bolo možné dosiahnuť aj vďaka výbave čelnými i bočnými airbagmi, pričom oba bočné airbagy sú konštruované tak, aby chránili aj hlavu aj hrudník.
V prípade karosérie kabrioletu je ešte jedno dôležité bezpečnostné kritérium – ako automobil ochráni posádku pri prevrátení. Preto konštruktéri značky Audi vyvinuli extrémne tuhý rám predného okna, ako súčasť ochrany posádky pri prevrátení. Druhým významným prvkom, ktorý v takomto prípade pomáha zachovať posádke priestor na prežitie, je zadný ochranný rám. V prípade Audi A4 Cabriolet ide o dva ochranné rámy, ktoré sa vďaka senzorom počas niekoľkých milisekúnd vysunú.
Výsostne dôležitú úlohu však dnes hrá aj elektronika, ktoré pomáha – ako prvok aktívnej bezpečnosti – hroziace nebezpečenstvo odvrátiť – Audi A4 Cabriolet je sériovo vybavený najdokonalejším z týchto systémov, elektronickým stabilizačným programom ESP.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Sklápacia strecha: viac než ochrana pred dažďom

V sériovej výbave kabrioletu Audi A4 Cabriolet je elektrohydraulicky ovládaná sklápacia strecha. Po stlačení tlačidla celý priebeh jej sklopenia trvá menej, než 30 sekúnd. Rovnako strecha funguje pri jej opätovnom vyklopení. Nič okrem stlačenia tlačidla nie je potrebné.
Schránka, do ktorej sa sklápacia strecha po sklopení poskladá, na každom kabriolete zaberá časť batožinového priestoru. V prípade Audi A4 Cabriolet nemusí posádka o túto časť kufra prísť: ak je strecha vyklopená nahor, teda zavretá, môže vodič túto schránku veľmi jednoducho zmenšiť a zväčšiť tak priestor pre batožiny.
Samotná sklápacia strecha je vyrobená z trojvrstvovej textilnej konštrukcie a má vzadu sklenené zadné okno s vyhrievaním. Je vynikajúco zvukovo aj tepelne izolovaná a preto možno toto vozidlo bez obmedzenia používať po celý rok, teda j v tuhej zime. K tomu prispieva aj vysoká presnosť, s akou na seba priliehajú strecha a ostatné časti karosérie.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Aerodynamika: špičkové hodnoty

Jedným z problémov otvorených automobilov je ich aerodynamika. Značka Audi však považuje dobrú aerodynamiku za významnú devízu moderného automobilu, takže aj po tejto stránke sa konštruktéri a dizajnéri dostali na špičku kritérií. Audi A4 Cabriolet dosiahlo hodnotu koeficientu odporu vzduchu pri otvorenej streche cw = 0,33, pri zatvorenej dokonca cw = 0,30. Tým svojho predchodcu prekonalo o 15% a dostalo sa na úroveň limuzín. A to najdôležitejšie: v porovnaní s konkurenciou má i s otvorenou strechou lepšiu aerodynamiku, než konkurenčné modely so zatvorenou!


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Tieto vynikajúce výsledky dosiahli dizajnéri tiež pomocou výpočtovej techniky – od práce s modelom v mierke 1:4 až po vyhodnocovanie hotového funkčného prototypu.
Výsledkom sú detaily, ako napríklad aerodynamicky optimalizovaná podlaha, či otvory pre chladiaci vzduch.
Dobrá aerodynamika automobilu, najmä otvoreného, sa potom odzrkadľuje v priaznivej spotrebe paliva, vysokej maximálnej rýchlosti, ale aj vo výraznom znížení aerodynamického hluku.
Oproti predchodcovi sa podarilo znížiť hladinu hluku v kabíne o hodnotu 5 dB(A), alebo ak chcete – o 45%!
A ešte jedno dôležité kritérium pre kabriolety – veterný tieň v kabíne. Tu optimalizovaná aerodynamika modelu Audi A4 Cabriolet pustí do kabíny iba toľko vzduchu, že možno hovoriť o „vetre vo vlasoch“ a možno o ňom hovoriť polohlasno aj pri maximálnej rýchlosti...


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Priestor: pre štyroch!

Všetci štyria pasažieri budú v Audi A4 Cabriolet cestovať komfortne aj po stránke priestoru. Rázvor náprav narástol oproti predchádzajúcej generácii o 100 mm a to je rozdiel tried. A4 Cabriolet je plnohodnotným štvorsedadlovým automobilom. Priestor pre nohy vzadu narástol o 66 mm, vo výške ramien je kabína širšia vpredu o 33 mm a vzadu dokonca o 52 mm!
Rovnako väčší priestor je k dispozícii aj na batožinu. Ak je strecha zatvorená, možno do batožinového priestoru naložiť až 315 dm3 batožín, aj pri otvorenej a poskladanej streche ostáva stále ešte k dispozícii 246 dm3. To je v kategórii kabrioletov tiež špičková hodnota.
Okrem toho je k dispozícii aj zariadenie na transport dlhších predmetov, takže do kufra možno vložiť a vďaka zariadeniu preložiť až do kabíny napríklad tri páry lyží, alebo dva snowboardy.
Palivová nádrž má objem 70 litrov.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Motory: výkon a kultúra chodu

Hneď pri rozbehu výroby nového modelu sú k dispozícii dva motory V6, ktoré sa starajú o patričnú úroveň- kultúru aj dynamiku pohonu.
Nový hliníkový motor V6 s objemom 3,0 l má výkon 162 kW (220 k) pri 6300 ot/min a krútiaci moment 300 Nm pri 3200 ot/min. Tieto parametre stačia modelu Audi A4 Cabriolet s manuálnou päťstupňovou prevodovkou na maximálnu rýchlosť 243 km/h a z pokoja na stokilometrovú rýchlosť zrýchli nový kabriolet za 7,8 s. Priemerná spotreba pritom neprekročí 9,7 l/100 km.
Tento motor disponuje progresívnou technikou premenlivej dĺžky sacieho potrubia a premenlivého časovania sacích aj výfukových ventilov, ktorá mu dáva dostatok sily už od nízkych otáčok a dovoľuje využívať výkonový potenciál vysokých otáčok. Takže vodič si sám môže zvoliť štýl: komfortné – plážové jazdenie s kabrioletom alebo razantnú športovú jazdu.

Rovnako ideálnu motorizáciu predstavuje aj druhý motor V6 s objemom 2,4 l. Najvyšší výkon 125 kW (170 k) a krútiaci moment 230 Nm tiež stačia na dynamickú športovú jazdu, okrem toho sa tento motor vyznačuje príkladnou kultúrou chodu.
Z pokoja na rýchlosť 100 km/h zrýchli Audi A4 Cabriolet s týmto motorom a päťstupňovou manuálnou prevodovkou za 9,7 s dosiahne maximálnu rýchlosť 224 km/h. Priemerná spotreba paliva má hodnotu 9,7 l/100 km.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Svetová premiéra: multitronic

Vo svete kabrioletov po prvý raz prichádza na scénu nová kultúra pohonu – bezstupňová automatická prevodovka multitronic. Táto prevodovka v sebe spája dynamické a ekonomické pozitíva manuálnej prevodovky s komfortom automatickej prevodovky. Táto prevodovka sa môže kombinovať so všetkými pohonnými jednotkami pre Audi A4 Cabriolet. Ponúka nekonečne veľa prevodových stupňov, to znamená – v každej situácii ten optimálny!


Podvozok: ľahký a agilný

Športový talent dostalo Audi A4 Cabriolet do svojich génov aj vďaka veľmi ľahkému hliníkovému podvozku, ktorý vychádza z konštrukcie podvozka najnovšej generácia Audi A4. Konštruktéri však tentoraz naladili podvozok ešte precíznejšie a športovejšie, zároveň oproti limuzíne znížili svetlú výšku vozidla o 20 mm.
Aj predná štvorprvková náprava aj zadná náprava s trapézoidnými ramenami zabezpečujú automobilu prvotriedny jazdný komfort a zároveň vysoký dynamický potenciál. Pritom vďaka novému uloženiu v karosérii je podvozok vozidla aj príkladne tichý.
Pritom vďaka použitiu hliníkových prvkov sa podarilo znížiť hmotnosť podvozka o 40%.
Výsledkom je precízne držanie stopy a neutrálne jazdné vlastnosti pri prejazde zákrut.


Sériová výbava

Plnoautomatická sklápacia strecha, automatické výsuvné ochranné oblúky, ABS a ESP, dvojzónová elektronická klimatizácia, dva predné a dva bočné airbagy – to je len prierez najdôležitejšími prvkami, ktoré charakterizujú sériovú výbavu nového Audi A4 Cabriolet. Ešte aj sklápaciu strechu si môžete zvoliť v jednej z troch farieb: čiernu, modrú alebo červenú!
V sériovej výbave sú hliníkové liate disky kolies s priemerom 16“. K atraktívnym prvkom sériovej výbavy patrí aj kvalitná audio sústava s 10 reproduktormi. Vďaka bohatej ponuke príplatkovej výbavy si navyše každý zákazník môže svoje Audi A4 Cabriolet ešte zušľachtiť podľa vlastného vkusu a individuálnych želaní.


>Audi A4 cabrio >Audi A4 cabrio


Uvedenie na slovenský trh.

Audi A4 Cabriolet prichádza na slovenský trh práve včas, na začiatku letnej sezóny.
Od 25.júna 2002 si nový Audi A4 Cabriolet môžu záujemcovia objednať u všetkých autorizovaných predajcov Audi na Slovensku.
Na úvod sú v ponuke dva benzínové motory : V6 s objemom 2,4 l dosahuje najvyšší výkon 125 kW (170 k) a nový šesťvalec V6 s objemom 3,0 l
s výkonom 162 kW (220 k). Oba sú kombinovateľné s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo s bezstupňovou automatickou prevodovkou multitronicR.
Podrobný popis sériovej výbavy nájdu záujemcovia v cenníku.

Súčasťou sériového vybavenia Audi A4 Cabriolet v Slovenskej republike je zabezpečovacie zariadenie GP-Jack, vrátane 3-ročnej prevádzky.

Pre Audi A4 Cabriolet platí tak ako pre všetky modely Audi :
2 - ročná garancia na celé vozidlo
12 - ročná záruka na prehrdzavenie karosérie
3 - ročná záruka na lak
a celoživotná záruka Audi mobility.


Súvisiace články:
13. dec 2005 Prezentácia Audi R10 v priamom prenose na internete (Motoršport)
24. júl 2003 Nové Audi A3 - Dynamika, design a exkluzivita (Predstavujeme)
18. jún 2003 Le Mans: Audi po piaty raz úspešne (Motoršport)
4. júl 2002 Audi dosiahlo historický hattrick v Le Mans. (Motoršport)
4. okt 2001 AUDI TT S-LINE – pre tých, čo majú športového ducha. (Akčné modely)
5. sep 2001 Motorola získala celosvetovú zákazku pre AUDI AG (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 26/05/18 13:58:40