HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5730 ľudí)

do 5.000 Sk (1941)

do 10.000 Sk (1047)

do 20.000 Sk (868)

viac ako 20.000 Sk (966)

neinvestujem (908)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

7. okt 2006 (00:01) - Press - Predstavujeme

Citroen C-MÉTISSE -SPOJENIE VÁŠNE A ROZUMU

Pri príležitosti parížskeho autosalónu 2006, odhalil Citroën koncept C-Métisse. Skrz toto koncepčné vozidlo, inšpirované vášňou a rozumom, naznačuje značka novú cestu určenú pre automobilové potešenie. C-Métisse je kupé, ktoré sa môže pochváliť vysokou úrovňou komfortu a výkonu, pričom tiež rešpektuje životné prostredie.


C-Metisse
Svojimi elegantnými proporciami, ohnivo červenou karosériou, veľkolepým dizajnom dverí a množstvom chrómu, oživuje toto štvorsedadlové, štvormiestne kupé vášeň pre najprestížnejšiu kategóriu vozidiel Grand Touring.

C-Métisse nie je len vozidlom na vzrušenie duše diváka. Môže sa tiež pochváliť vzrušujúcim pôžitkom z jazdy, vďaka pozícii vodiča vybavenej najmodernejšími technológiami a špeciálne navrhnutým vysokovýkonným hybridným pohonným reťazcom spájajúcim naftový a elektrický pohon.
C-Métisse je postavené na rovnakých, do budúcnosti orientovaných riešeniach ako predvádzací model C4 HDi hybrid, ktorý Citroën predstavil začiatkom tohto roku, z výnimkou jedného kľúčového rozdielu: elektromotory sú tu umiestnené v zadných kolesách. Takáto konfigurácia súvisí s výkonnosťou vozidla a optimalizuje jeho trakčné schopnosti. Bezchybne zladený charakter C-Métisse - konštrukcia odráža skúsenosti Citroënu s rôznymi hybridnými konštrukciami, rovnako ako demonštruje jeho záväzok okresať spotrebu paliva a emisií CO2.

Ako špecifické vozidlo, C-Métisse venuje značné miesto komfortu pasažierov. Obrovský vnútorný priestor je vybavený výnimočne komfortnými sedadlami čalúnenými bielou kožou.


C-MÉTISSE, NOVÉ EMÓCIE A PÔŽITOK Z JAZDY


Všetko na C-Métisse je indikátorom, že je to vozidlo na vzruch duše.
Jeho elegantné proporcie a plynulé línie stelesňujú harmonický dizajn s prísľubom sily. Fascinujúci otvárací mechanizmus bočných dverí núti diváka nastúpiť na palubu. Jazdný pôžitok a komfort vodiča a troch pasažierov sú zaistené prémiovými materiálmi, použitými na vypracovanie interiéru, výnimočne komfortnými samostatnými sedadlami a sofistikovanou vnútornou technológiou.

Kupé s elegantným dizajnom

Pohľad na C-Métisse je vizuálnym šokom. Dĺžka (4,74 m), šírka (2 m) a výška (1,24 m) pôsobia ako umelecké dielo a takmer strašidelne. To vzbudzuje okamžitý rešpekt. Ak sa ale divák pozrie na vozidlo s odstupom, rešpekt sa mieša s neodolateľnou príťažlivosťou, absolútnou atraktívnosťou.
Či sa pozeráte na zadné lemy kolies, kapotu alebo rovnú zadnú stenu, krivky vozidla vyžarujú prekvapujúcu zmyselnosť, uhladenú silu.
Pôvab C-Métisse je tiež vyjadrený skrz vnem skrytej sily. Aj keď vozidlo stojí, vyvoláva karoséria pocit pohybu. S jeho dlhou prednou kapotou a virtuálne neexistujúcim zadným previsom, C-Métisse prináša do mysle dizajn vyváženosti vozidiel zlatej éry Grand Touring.

Dizajnové línie C-Métisse rovnako odrážajú hľadanie optimálnej aerodynamiky, prinášajúcej zlepšenie spotreby paliva a zníženia škodlivých emisií a tiež integrujú posledný technologický vývoj.
Svetlomety umiestnené na oboch stranách dvojitých priečok znaku, na maske chladiča, sú vybavené technológiou LED s progresívnym svietením, závisiacim od natočenia volantu a rýchlosti vozidla. Toto vybavenie poskytuje excelentné svietenie počas jazdy na kľukatých cestách za tmy.

Pneumatiky Michelin s centrálnou maticou kolesa sprostredkovávajú športový charakter kupé. Pre väčšiu špecifičnosť bol vývoj týchto pneumatík integrovaný do procesu tvorby dizajnu vozidla, s požiadavkou na optimalizáciu odporu vzduchu, čím sa podarilo dosiahnuť vynikajúci koeficient aerodynamického odporu (Cx-0,30).

Jedinečný dizajn dverí a jednoduchý prístup

C-Métisse zahŕňa množstvo prekvapujúcich technických riešení, konkrétne napríklad v dizajne dverí.

Prvé prekvapenie je existencia zadných dverí na vozidle, ktoré je napriek tomu dizajnované ako kupé.
Druhé prichádza pri otváraní sa dverí v podobe pôsobivého privítania pasažierov: predné dvere sa otvárajú krídlovo smerom hore, zatiaľ čo zadné dvere smerujú hore špirálovo.
Okrem skvelého vizuálneho efektu, je takéto otváranie skvelým riešením pre zjednodušenie nastupovania. Dvere otvárajúce sa smerom hore tvoria aj časť strechy, ktorá je najväčšou prekážkou pri nastupovaní do nízkych vozidiel, čím poskytujú vynikajúcu prístupnosť do interiéru.
Parallelogramové otváranie dverí batožinového priestoru taktiež prispieva k celkovému vzhľadu vozidla.

Pozícia riadenia prispôsobená vodičovi

Pozícia riadenia poskytuje všetky výhody technologického progresu, združujúceho ovládacie funkcie, čo umožňuje vodičovi plne sa sústrediť na cestu, pričom maximalizuje potešenie z jazdy.
Poskytované je vybavenie:

- volant s pevným stredom, ktorý nesie hlavné ovládače (rádio, obmedzovač rýchlosti, palubný počítač, svetlá a smerové svetlá ako aj stierače) v jednoduchom dosahu.
Takéto usporiadanie, rovnako ako za volantom umiestnené páčky radenia, zabraňujú každému nežiadúcemu pohybu vodiča, ktorý si tak môže naplno užívať radosť z jazdy;

- tlačidlá ovládačov a štartéra umiestnené na strešnej konzole, posilňujú dojem, že sedíte v stíhačke;

- pozícia riadenia korešponduje s optimálnou pozíciou vodičových očí vďaka jedinečnému systému nastaviteľnosti pomocou samostatnej opierky hlavy ukotvenej na strope a elektrického nastavovania koženého volantu a hliníkových pedálov. Tieto inovatívne riešenia umožňujú optimalizovať pozíciu riadenia pri zachovaní priestoru pre pasažierov vzadu.

Takáto high-tech výbava perfektne ladí z dizajnom pracoviska vodiča, ktorý charakterizuje originálna stredová konzola rozdelená piatimi elementmi. Pozície medzi nimi zaujíma hliníková radiaca páka a ďalšie funkcie, ako napríklad ovládače navigačného systému, sedadiel, nastavovania volantu a pedálov, ovládanie dverí batožinového priestoru, nastavovania výšky podvozku a športového režimu pruženia.
Stredová konzola pokračuje do kabíny cez trojicu osvetlených pruhov, ktoré hrou svetla informujú cestujúcich o aktuálnom režime hybridného pohonu (nabíjanie, funkcia Boost, atď.). Táto hra svetla je sprevádzaná zvukovými efektmi, ktoré sú počuteľné akonáhle sa otvoria dvere. Tieto sprievodné zvukové efekty sprevádzajú aj činnosti vodiča (nastupovanie za volant, štartovanie auta, navigáciu v palubnom počítači) a indikujú použitie aerodynamických prvkov. S touto výbavou, C-Métisse ožíva. Prekračuje tradičný chlad high-tech objektov a preberá formu živej bytosti.

Špičkový priestor cestujúcich

Odetý do bielej kože, poskytuje priestor pre štyroch cestujúcich výbavu a pôsobivý dizajn vytvárajúce atmosféru absolútneho relaxu.

Cez svoj dizajn, podnecujú štyri samostatné sedadlá komfort a ľahkosť. Tento dojem posilňujú vzdušné tvary a priestrannosť kabíny, ktorej kožené čalúnenie a hliníkové obklady zaraďujú C-Métisse medzi svetovo výnimočné vozidlá.

Pre výnimočný komfort cestujúcich má každé sedadlo nezávislé ovládanie klimatizácie – umiestnené do koženého panelu dverí – spolu z individuálnym stropným osvetlením.
C-Métisse dokonale využíva svoj obrovský rázvor kolies (3 m). Priestor poskytnutý pre vzadu sediacich pasažierov je pre tento typ vozidiel výnimočný. Priestor pre kolená korešponduje so štandardom limuzín.

S jeho koženým čalúneným, je batožinový priestor zladený s priestorom pre posádku. Okrem dverí batožinového priestoru majú pasažieri C-Métisse k dispozícii dvojicu odkladacích priestorov za kolesami, čo je koncepcia navrhnutá výhradne pre tento koncept.


POZORUHODNÁ ÚROVEŇ VÝKONU, REŠPEKTUJÚCA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Inteligentná konštrukcia C-Métisse kombinuje:
- Dieselovo hybridný pohon
- optimalizovanú aerodynamiku
- zníženú hmotnosť
Ako výsledok, je táto kombinácia schopná spojiť pozoruhodnú úroveň výkonnosti s ekonomickou spotrebou a rešpektom voči životnému prostrediu.

Dieselovo hybridná technológia slúžiaca životnému prostrediu, potešeniu z jazdy a bezpečnosti

C-Métisse je vybavený dieselovo hybridným pohonom, ktorý spája :

- spaľovací dieselový motor: V6 HDi FAP, spojený s automatickou šesťstupňovou prevodovkou, s výkonom 150 kW (208 k), poháňajúcim predné kolesá
- dva elektromotory integrované v zadných kolesách, každý vyvíjajúci krútiaci moment 400 Nm a výkon 15 kW (20 k).

S dieselovo hybridnou technológiou, C-Métisse rešpektuje životné prostredie. To platí najmä v meste v režime ZEV (Zero Emission Vehicle – vozidlo s nulovými emisiami) – tichom elektrickom režime s dojazdom 3 km pri rýchlosti 30 km/h, rovnako ako v situáciách vyžadujúcich si striedanie akcelerácie a spomaľovania. V druhom prípade hybridná konštrukcia umožňuje využitím dvoch foriem energie znížiť spotrebu.
Na diaľniciach dieselový spaľovací agregát V6 HDi s filtrom pevných častíc FAP stanovuje vysoké štandardy efektívnosti, založené na jeho vlastných kvalitách.
Kontrolou spotreby a tým aj emisií , C-Métisse dosahuje v kombinovanom režime spotrebu s hodnotu 6,5 l/100 km a emisie CO2 174 g/km.

Vo vzťahu k pôžitku z jazdy, čoby stredobodu záujmu motoristov, neboli potrebné žiadne obete. Ak vodič výraznejšie pritlačí pedál akcelerátora, funkcia Boost zabezpečí okamžite nárast krútiaceho momentu. Táto funkcia kombinuje krútiaci moment spaľovacieho motora s krútiacim momentom elektromotorov, čo umožňuje C-Métisse dosiahnuť výkonovú úroveň športových vozidiel, bez zvýšených nárokov na spotrebu. C-Métisse akceleruje z rýchlosti 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy a dosiahnutie vzdialenosti 1000 km z pokoja mu trvá 25,4 sekundy.
Skôr ako sledovanie dosiahnutia čo najväčšej rýchlosti, ktorá je aj tak nepraktickou v normálnej cestnej premávke, bola daná prednosť dosiahnutiu radosti z jazdy prostredníctvom hladkej, rýchlej akcelerácie. Napríklad, C-Métisse akceleruje z rýchlosti 80 na 120 km/h za 4,2 sekundy.

Taktiež, pokiaľ je funkcia Boost aktívna, sú poháňané všetky štyri kolesá, pretože zadné kolesá poháňajú v nich umiestnené elektromotory a predné zase spaľovací agregát. To zabezpečuje vynikajúcu trakciu.

Rovnako, keď senzory systému ESP zaregistrujú zníženú adhéziu, C-Métisse môže aktivovať elektromotory a prejsť na pohon všetkých štyroch kolies. Elektromotory poskytujú zvýšenie trakcie a zaisťujú plné a bezpečné využitie potenciálu C-Métisse za každých podmienok.

Okrem dvoch druhou motorov je pohonná sústava tvorená sadou vysokonapäťových batérií napájajúcich elektromotory. Pozícia batérií sa nachádza v strede vozidla a sú nabíjané elektrickými motormi vo fáze decelerácie, kedy sa premieňa kinetická energia vozidla na energiu elektrickú.
Pohonná a brzdová riadiaca jednotka – nervové centrum tohto systému – automaticky riadi energetickú konfiguráciu: prechod z pohonu dvoch na štyri kolesá, rekuperáciu a dobíjanie batérií.

Optimalizovaná aerodynamika kombinujúca štandardy výkonu s rešpektom životného prostredia

Špeciálna pozornosť bola venovaná aerodynamike a plynulosti dizajnu vozidla C-Métisse, čoby silným stránkam značky Citroën. Cieľom bolo zlepšiť dynamiku vozidla, správanie sa počas jazdy a výkon s ohľadom na životné prostredie.

Vytvorenie tvarov C-métisse nebolo len zbytočným dizajnovým cvičením, kombinujú totiž vizuálnu výzvu s dynamickou efektívnosťou. C-Métise dosahuje súčiniteľ aerodynamického odporu Cx= 0,30, vďaka pevným, plynulým krivkám, rovnako ako vďaka množstvu inovatývnych riešení ako sú zväčšené vstupné otvory v čelnej časti, plochému podvozku vozidla, dvojici zasúvateľných zadných profilov a zadnému plochému spojleru. Všetky tieto riešenia hrajú aktívnu úlohu v redukcii aerodynamického odporu a vztlaku, čo tlačí automobil k vozovke a zvyšuje stabilitu.

Redukovaná hmotnosť pre výkon a spotrebu

Detailné úsilie bolo venované redukcii hmotnosti v požiadavke zachovania ako výkonnosti, tak aj ekonomickej spotreby.

Vďaka karbónovej karosérii a karbónovým pomocným rámom nesúcim pohonné ústrojenstvo a prednú nápravu, má C-Métisse vrátane batérií hmotnosť len 1400 kg. Pozoruhodná hodnota pre vozidlo tejto veľkosti.

Konštrukcia diesel hybridného pohonného ústrojenstva sa taktiež podieľa na tomto výsledku. Pozícia elektrických motorov v zadných kolesách a pozícia batérií v strede vozidla distribuujú hmotnosť perfektne medzi prednú a zadnú nápravu, čo zlepšuje jazdné vlastnosti.


TECHNICKÁ CHARAKTERISTIKA

· Rozmery
Dĺžka : 4 740 mm
Šírka : 2 000 mm
Výška : 1 240 mm
Rázvor : 3000 mm
Celková hmotnosť: 1 400 kg (vrátane batérií)

· Výkon a spotreba
0 až 400 m : 14,2 sekundy
0 až 1000 m : 25,4 sekundy
0 až 100 km/h : 6,2 sekundy
30 až 60 km/h : 1,9 sekundy
80 až 120 km/h : 4,2 sekundy
Maximálna rýchlosť : 250 km/h
Kombinovaná spotreba : 6,5 l/100 km
Emisie CO2: 174 g/km

· Diesel hybridný pohon
Dieselový motor V6 HDi 150 kW (208 k) s FAP a šesťstupňovou automatickou prevodovkou
Dva elektromotory v zadných kolesách:
- každý s krútiacim momentom 400 Nm
- a poskytujúce 15 kW (20 k)
Režim ZEV (dojazd 3 km pri 30 km/h)

· Aerodynamika
Plochý podvozok
Zväčšené vstupy v čelnej časti
Dva zatiahnuteľné zadné profily
Zadný spojler

Cx : 0,30
SCx : 0,6 m²
Cz : - 0,1

· Podvozok
Hydraulické odpruženie
Všetky kolesá s viacprvkovým zavesením
Špeciálne pneumatiky Michelin: 255/40 R20

· Základné vybavenie
Volant s pevným stredom a centrálnymi ovládacími prvkami
šesťstupňová prevodovka, s manuálnym ovládaním páčkami pod volantom, alebo plne automatickým režimom riadenia prostredníctvom páky riadenia na stredovej konzole
Natáčacie svetlomety
Elektricky nastaviteľný volant a pedále
Hliníkové disky s centrálnou maticou
Galéria
C-Metisse    C-Metisse    C-Metisse    C-Metisse   Súvisiace články:
7. aug 2006 C4 Picasso: nový van nižšej strednej triedy (Aktuality zo sveta)
22. jún 2006 Nový Citroën Jumper - Spoľahlivý spoločník (Aktuality zo sveta)
4. dec 2005 Concept car C-AirPlay - Vyjadrenie pôžitku z jazdy (Predstavujeme)
18. nov 2005 Telstra Rally Australia (Motoršport)
25. okt 2005 S. Loeb vytvoril na Rallye Korzika nový rekord – 9. víťazstvo v sezóne! (Motoršport)
21. apr 2005 CITROEN C5 2,0i-16V PACK – AUTO PRE VŠETKY PRÍLEŽITOSTI (Testujeme)
11. feb 2005 CITROEN C3 1,4i V16 SENSODRIVE – FANTÁZIA V POHYBE (Testujeme)
20. júl 2004 CITROEN C3 1,6i X-TR SENSODRIVE – TERÉNNA KAČICA (Testujeme)
22. jan 2004 CITROEN C2 1,4 i VTR SensoDrive: FEŠÁK S „VRECKOVÝMI“ ROZMERMI (Testujeme)
10. nov 2003 CITROËN vám prináša Vianočný balík výhod. (Akčné modely)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 19/06/18 21:44:30