HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

6. okt 2006 (00:01) - Press - Aktuality zo sveta

Mitsubishi OUTLANDER- KONCEPČNÝ MODEL

Francúzsko je miestom zrodu vôbec najnáročnejších pretekov terénnych vozidiel – pretekov Rallye Dakar, ktorých víťazom sa 11krát stalo vozidlo Mitsubishi Pajero* - preto je pre spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) úplne prirodzené, že využíva parížsky autosalón 2006 (“Mondial de l´Automobile”) pre uvedenie svojej novej stratégie v kategórii SUV.


Outlander
Sedemdesiat rokov po pôvodnom PX33 s pohonom všetkých štyroch kolies torpedo demonštruje v Paríži spoločnosť MMC svoje know how v tejto oblasti, a to prostredníctvom úplne prepracovanej modelovej rady 4x4, obsadzujúca trpezlivo vybraté sektory rozrastajúceho sa európskeho trhu SUV:
- SUV strednej kategórie => Outlander => Srdce trhu
- Plnohodnotné SUV => Pajero* => Autentické vozidlo kategórie off-road
- Pick-up => L200 => Športovo úžitkové nákladné vozidlo

Úplne nová platforma
Ako odvodenina úplne nového modelu Outlander uvedeného na trh v Japonsku v októbri 2005, ktorý v Japonsku dosahuje masívny objem predaja (24 627 kusov október 2005 - júl 2006), bude koncepčný model Outlander predpremiérou nadchádzajúceho vozidla Outlander špeciálne upraveného pre Európu.

Outlander, ktorý bude uvedený na európsky trh v priebehu prvého štvrťroka 2007, umožní spoločnosti Mitsubishi Motors vstúpiť do najrýchlejšie rozrastajúceho sa segmentu vozidiel SUV (nárast 54% z 325 000 v roku 2001 na 500 000 v roku 2006 s ďalším zvýšením 35% očakávaným v období 2006 - 2009), presne do srdca tohto sektora proti takým rivalom, ako je Toyota RAV-4.

Koncepčný model Outlander bude taktiež európskou predpremiérou celosvetovej novej platformy spoločnosti MMC C-segmentu. Vytvorená spoločnosťou MMC pre svetové trhy v spolupráci so spoločnosťou DaimlerChrysler bude rovnako tvoriť základ rady nových výrobkov rôznych segmentov trhu, ktoré budú na trh uvedené behom nasledujúcich dvoch rokov.

Táto kompetentná a flexibilná platforma bude okrem iného využívať progresívne technológie AWC (pohon všetkých štyroch kolies), ktorými sa vozidlá spoločnosti MMC preslávili pri svojich závodných aktivitách, a rovnako tak i takzvaný “svetový motor”, vyvinutý v spolupráci so spoločnosťami DaimlerChrysler a Hyundai Motor Company.

Nový rozmer
Sedemdesiatročná tradícia vozidiel s pohonom 4x4 spoločnosti MMC robí koncepčný model Outlander skutočným SUV a prepožičiava mu také možnosti stimulovať stále viac preplnený a predvídateľný segment prostredníctvom dizajnu, technológii a výbavy.

Ako taký sa prejaví ako jedinec úplne odlišný od prvej generácie modelu Outlander / Airtrek / Airtrek Sports Gear, keďže ten bol už od počiatku navrhnutý pre všetky svetové trhy so všetkým, čo pre jednotlivé a zároveň všetky regióny “musia mať”.

V prípade Európy mu tak napríklad dostupnosť vznetového motora (s filtrom pevných častíc DPF, ktorý je súčasťou výbavy v závislosti od modelu a časti trhu) už od samého počiatku umožnila stimulovať srdce trhu, pokrytím 63% segmentu oproti 37% jeho predchodcu, ktorý disponoval iba zážihovým motorom.

Hora Fuji - “Mount Fuji”
Už pri predstavení v Európe v roku 2003 prostredníctvom modelu Lancer a ďalej potom v roku 2004 modely Evolution VIII, Colt a Grandis, bola predná maska vozidiel Mitsubishi Motors s označením “Mount Fuji” vrele prijatá médiami, zákazníkmi a rovnako tak aj dílermi, a vytvorila tak prvú úplne odlišnú vizuálnu identitu tejto značky.

Vďaka tomuto úspechu sa spoločnosť MMC rozhodla vytvoriť špecifickú tvár vozidiel určených pre Európu, aby bola odrazom slávnej športovej tradície značky Mitsubishi a svojrázneho japonského moderného štýlu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že 4,64 m dlhý koncepčný model Outlander (vs. 4,54 m súčasný model Outlander) je ďalšou demonštráciou tejto výraznej vizuálnej identity, podčiarknuté saténovým povrchom panelov i obložení a rovnako tak lichobežníkovým tvarom hlavných svetlometov typu LED.

Dizajn prednej časti koncepčného modelu Outlander, úplne zjavne inšpirovaný koncepčným vozidlom Pajero Evo 2+2 2002 až po svoje predné stĺpiky a čelné sklo, je kombinovaný so svalnatými blatníkmi s vyklenutými prierezmi kolies a ostrými líniami, ktoré bez akýchkoľvek pochybností vypovedajú o dynamických schopnostiach vozidla.

Široký (1,80m), sklonený vpred a nízko uložený koncepčný model Outlander prináša napätie bez lacných efektov, línie jeho okien zdvíhajúcich sa smerom k zadnej časti vozidla, nápadné hlavné svetlomety typu LED použité pri prezentovanom vozidle (a rovnako tak i bočné ukazovatele smeru inštalované na vonkajších spätných zrkadielkach) a 20” šesť-paprskové špecifické disky kolies z ľahkých zliatin dodávajú vozidlu dojem neustáleho pohybu.

Zadná časť pôsobí rovnako dynamickým dojmom, tvorí ju výrazný oblúk podobný náhradnému kolesu obklopený zadnými kombinovanými LED svietidlami a zatmaveným zadným oknom.

Koncepčný model Outlander je prezentovaný v športovej červenej metalickej farbe doplnenej striebornými detailmi (strešné ližiny, bočné ochranné lišty, predné prahové lišty, rámovanie prednej masky atď.).

Z pohľadu vodiča
Úloha autentického terénneho vozidla bola ponechaná Pajeru*, koncepčný model Outlander je napriek tomu nekompromisným riešením trochu odlišného typu rekreačného vozidla.

Využívajúc adaptabilitu novej platformy spoločnosti MMC prináša mieru aktívnej bezpečnosti a pôžitok z jazdy na úrovni osobného vozidla, a to vďaka nezávislému zaveseniu všetkých štyroch kolies, vysoko výkonným brzdám a nízkemu ťažisku vozidla. Dosiahnutie nízkeho ťažiska napomáha hliníkový strešný panel využívajúci technológiu testovanú pri vozidle Lancer Evolution IX.

Koncepčné vozidlo Outlander, o čosi menej extrémne než drsné, prídavnou prevodovkou vybavené Pajero*, sa zameriava na splnenie požiadavkou kladených na grand tourera s jazdnými schopnosťami pre všetky klimatické podmienky, na ceste i závodnej dráhe, využívajúci úplne novú jednotku riadenia všetkých kolies (All Wheel Control). Nerozlučné spojenie technológie aktívneho ovládania stability vozidla (vrátane ovládania preklzu) s elektronicky riadeným systémom pohonu všetkých štyroch kolies umožňuje plynulú jazdu v náročnom teréne i za nepriaznivých klimatických podmienok, a to vďaka režimu 2WD (prinášajúcemu úsporu paliva v prípadoch, kedy nie je treba využívať maximálneho záberu) až po režim “Lock 4WD”. Zmena režimov z 2WD na 4WD je ľahká, vodič musí iba prepnúť osvetlený, do ruky dokonale padnúci otočný ovládač umiestený príhodne medzi prednými sedadlami.

Čo sa týka motora je koncepčný model Outlander poháňaný variantou vznetového motora spoločnosti Volkswagen AG s objemom 1 968 cm3, s medzichladičom stlačeného vzduchu, rozvodom DOHC a 16 ventilmi, spĺňajúcimi emisnú normu Euro 4, ktorým je vybavený i na trh nedávno uvedený Grandis Di-D.

V spojení so 6stupňovou manuálnou prevodovkou produkuje koncept Outlander predbežne výkon 103 kW / 140 k**, dosahuje krútiaceho momentu 310 Nm a jeho maximálna rýchlosť je takmer 190 km/h***.

Filter pevných častíc vznetového motora (Diesel Particulate Filter -DPF) bude vo výbave nadchádzajúceho sériovo vyrábaného vozidla – v závislosti od modelu a cieľového trhu – a krátko potom budú uvedené na trh i ostatné motory, vrátane úplne nového spoločnosťou Mitsubishi Motors vyvinutého zážihového agregátu V6 so systémom premenného časovania ventilov MIVEC a výkonom 162 kW / 220 k**, a taktiež nová verzia zážihového “svetového motora” s výkonom 125 kW / 170 k.

Multifunkčný volant s ovládačmi audio-systému, tempomatu a telefónnej sady hands-free Bluetooth bude pri sériovo vyrábaných vozidlách s automatickou prevodovkou ešte vybavený ovládačmi pre riadenie, ktoré horlivým vodičom umožňuje rýchle zmeniť prevodový stupeň a nechať pritom svoje ruky na volante.

Dômyselný
V podstate flexibilný koncept Outlander bol navrhnutý ako štýlový priestor pre žitie, schopný uspokojiť všetky požiadavky a vybavený prvkami – ktoré neskôr nájdete v sériovo vyrábaných vozidlách – zodpovedajúcich modernému vozidlu:
- Zábava: Verný partner Mitsubishi Motors s vysoko kvalitnými systémami ponúkanými v Severnej Amerike vo vozidlách Eclipse a Eclipse Spyder, firma Rockford Fosgate® bude predstavená v Európe vo vozidlách Pajero* (pod značkou Rockford Acoustic DesignÔ ) i v nadchádzajúcej druhej generácii modelu Outlander.

Koncept Outlander je vybavený 650W audio-systémom s 9 reproduktormi, 25 cm subwooferom a procesorom digitálneho signálu (Digital Signal Processor). V záujme využitia každého decibelu a detailu tohto audio-systému je koncept Outlander vybavený zvukovo izolačnými technológiami využívajúcimi polstrované panely, panely vyrobené z ABS plastov a materiály absorbujúce zvuk, pomocou ktorých sú utesnené otvory a dvere premenené na “reprobedne”.

Inovatívny systém s hard diskom a hudobným serverom, 7” farebnou dotykovou obrazovkou, DVD prehrávačom a integrovanou navigáciou obsahuje CD databázu (CDDB) GraceNote®, ktorá sprostredkováva informácie o prehrávanom CD, ktoré sú zobrazované na displeji.

- Usporiadanie cestujúcich: Koncept Outlander je najnovším z modelov Mitsubishi Motors, ktoré boli vybavené inteligentným systémom “Hide&SeatÔ”, ktorý umožňuje zloženie sedadiel v prípade, kde ich nie je treba využívať, do podlahy vozidla. Aplikovaný na sedadlách tretej rady ponúka možnosť využitia dvojmiestnej lavice orientovanej v smere jazdy, vybavené pevnými bezpečnostnými pásmi i opierkami hlavy, vhodné pre príležitostné vytvorenie konfigurácie sedenia cestujúcich 5+2.

- Praktická využiteľnosť: Koncepčný model Outlander je vybavený delenými zadnými dverami, aby tak bola maximálnou mierou využitá výhoda nízko uloženej podlahy batožinového priestoru a zároveň je tým zabezpečený lepší prístup k tomuto priestoru. Spodná časť sa otvára vo výške 600 mm nad zemou, čo umožňuje ľahké naloženie/vyloženie objemných predmetov. Rozdelenie zadných výklopných dverí má hlavne tú výhodu, že bežne používaná horná časť je ľahká a kompaktná, čím je zjednodušené jej používanie.

Koncepčný model Outlander je rovnako príležitosťou pre Európsku premiéru inteligentného systému automatického sklápania sedadiel druhej rady, vyvinutého spoločnosťou MMC. Tento systém, v Japonsku predstavený v októbri 2004 v kompaktnom vozidle Colt Plus – a bude ním vybavený nadchádzajúce sériovo vyrábané vozidlo – mení časté nešikovné preklápanie sedadiel druhej rady na jednoduchý jednorazový úkon: stlačenie tlačítka umiestneného na boku batožinového priestoru dôjde ku sklopeniu operadiel dole, sedadlo sa posunie dopredu a potom sa celé sedadlo preklopí dopredu.

V súlade s priestorom pre cestujúcich je zvýšený i komfort využitia batožinového priestoru koncepčného modelu Outlander pripraveného do výroby a to pomocou koľajníc, ktoré uľahčujú nakladanie a vykladanie batožiny, ďalej taktiež praktické konzoly pre inštaláciu rôzneho príslušenstva a trojice elektrických zásuviek 12V AC.


* Shogun v UK / Montero v Španielsku
** Hodnoty podliehajú homologáciám
*** Kde to umožňujú dopravné predpisy
Galéria
Outlander    Outlander   Súvisiace články:
28. okt 2006 Vozidlo Mitsubishi i získalo ocenenie Good Design Gold Prize (Aktuality zo sveta)
8. okt 2006 DEDIČSTVO 4X4 SPOLOČNOSTI MITSUBISHI MOTORS (Aktuality zo sveta)
21. sep 2006 Autosalón Paríž 2006: MITSUBISHI MOTORS predstavuje novú generáciu legendárneho modelu PAJERO (Aktuality zo sveta)
7. sep 2006 MITSUBISHI MOTORS EUROPE otvára nové Európske Distribučné Centrum náhradných dielov (Aktuality zo sveta)
24. apr 2006 Závod PININFARINA naštartoval výrobu modelu Mitsubishi Colt CZC (verzia Coupé-cabriolet) (Aktuality zo sveta)
20. apr 2006 Spoločnosť MITSUBISHI MOTORS potvrdila vývoz modelu GALANT vyrábaného v USA (Aktuality zo sveta)
17. mar 2006 Mitsubishi od 13.marca 2006 s akciovou ponukou (Aktuality z domova)
27. sep 2002 Mitsubishi stiahne svoje kompaktné automobily z predaja (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 19:40:05