HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5730 ľudí)

do 5.000 Sk (1941)

do 10.000 Sk (1047)

do 20.000 Sk (868)

viac ako 20.000 Sk (966)

neinvestujem (908)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

13. sep 2006 (00:01) - Press - Predstavujeme

Mercedes-Benz naďalej zatraktívňuje triedu R

Vďaka novým modelom R 280 CDI 4MATIC a R 63 AMG 4 MATIC, ktoré budú k dispozícii na jeseň, ponúne škála produktov segmentu cestných SUV už dohromady 5 motorových variantov. Výkonové spektrum šesť- a osemvalcov tak siaha od 140 kW/190 k po 375 kW/510 k. Mercedes-Benz navyše vybavil triedu R dodatočnými asistenčnými systémami, ktoré pohodlie jazdy ešte zvyšujú.


Mercedes R
Mercedes-Benz pokračuje v udávaní trendov aj v prípade triedy R, ktorá stelesňuje novú koncepciu automobilu. Priam vzorne v nej splýva pohodlná jazda, vysoká variabilnosť a objemný úložný priestor (až 2385 litrov) s bezpečnosťou typickou pre značku Mercedes-Benz a tiež neskromným dizajnom. Vozidlo s 4+2 sedadlami tak plní požiadavku moderných ľudí na auto zamerané na rodinu, voľný čas, výlety a služobné cesty – v stručnosti: na každú príležitosť. Dodatočnú rozmanitosť zabezpečuje modelový program, nakoľko je toto cestné SUV dostupné v dvoch karosériových variantoch. Tie sa odlišujú rázvorom náprav (2980 alebo 3215 milimetrov) a tiež dĺžkou (4922 alebo 5157 milimetrov).


Ponuka dieselových agregátov triedy R sa od jesene 2006 rozrastie o ďalší šesťvalec, ktorý sa rovnako vyznačuje priamym vstrekovaním Common-Rail tretej generácie. Okrem R 320 CDI 4MATIC o výkone 165 kW/224 k, bude Mercedes-Benz onedlho ponúkať aj nový R 280 CDI 4MATIC o výkone 140 kW/190 k. S ním dosiahne R-trieda maximálnu rýchlosť 210 km/h a vďaka silnému krútiacemu momentu 440 Newtonmetrov (od 1400 po 2800 ot/min) zrýchli z nula na 100 km/h za 9,8 sekundy. Kombinovaná spotreba paliva na 100 kilometrov sa pritom pohybuje na úrovni 9,3 litra. Nový R 280 CDI 4MATIC tak na jednu nádrž prejde minimálne 850 kilometrov.

Tento V6 dieselový motor sa navyše vyznačuje vysokotlakovou pumpou (1600 barov), piezovými injektormi a turbodúchadlom VNT (Variable Nozzle Turbine), ktoré prinášajú menej emisií a pokojný chod motora. Dva oxidačné katalyzátory a bezúdržbový filter pevných častíc patria k sériovej výbave R 280 CDI 4MATIC.


Šesťvalec spolupracuje so sedemstupňovou automatikou 7G-TRONIC, ktorú vodič pomocou páčky DIRECT SELECT na stĺpiku riadenia ovláda rýdzo elektronicky. R 280 CDI 4MATIC je dostupný výlučne s 2980 milimetrovým rázvorom.


Nový AMG model s 375 kW/510 koňmi

Na vrchole ponuky motorov triedy R bude čoskoro tróniť nový R 63 AMG 4MATIC, ktorý bude vďaka 6,3 litrovému osemvalcu o výkone 375 kW/510 k ponúkať jazdné vlastnosti na úrovni športového automobilu. Šprint z nuly na 100 km/h zvládne AMG model za 5,0 sekundy, pričom je maximálna rýchlosť elektronicky ohraničená na 250 km/h. Sériová výbava R 63 AMG 4MATIC zahŕňa hodnotné doplnky, napríklad v podobe elektricky nastaviteľných športových AMG sedadiel vpredu, ktoré ponúknu multikontúrnu funkciu, kožu Nappa a tiež ich vyhrievanie. Vkusne ich doplnia tiež disky kolies z ľahkej zliatiny so širokými pneumatikami 265/45 R 20, športový AMG podvozok na báze vzduchového pruženia AIRMATIC a do modra tónovaná sklá.


Sériová výbava s pohonom všetkých kolies a vzduchovým pružením zadnej nápravy

Stály pohon všetkých kolies, elektronicky riadená trakčná kontrola 4ETS a ESP® zaručujú najvyššiu mieru bezpečnosti jazdy a R-triedu udržia aj v nepriaznivých podmienkach vždy v správnom kurze. Tieto systémy patria k sériovej výbave rovnako ako vzduchové pruženie zadnej nápravy. Zákazníci značky Mercedes si môžu samozrejme pre hociktorý model doobjednať vzduchové pruženie AIRMATIC oboch náprav (sériovo v R 63 AMG 4MATIC).

Adaptívne, dvojstupňové predné airbagy, bočné airbagy vpredu spolu s veľkoplošnými okennými airbagmi patria rovnako k sériovej výbave paluby cestného SUV. Všetky sedadlá navyše disponujú napínačmi pásov a tiež odmedzovačmi napínacej sily. K ďalším na želanie dostupným inováciám ešte patrí preventívny systém ochrany cestujúcich PRE-SAFE®, ako aj opierky hlavy aktivované pri náraze - NECK-PRO.

Blikajúce brzdové svetlá predchádzajú nárazom zozadu

Brzdové svetlá, ktoré pri núdzovom brzdení blikajú rýchlejšie, patria v bezpečnostnej výbave triedy R k novinkám. Konštruktéri Mercedesu túto techniku vyvinuli, aby mohla vodičov účinnejšie varovať pred hroziacim nárazom do vozidla idúcim pred nimi. Výskumy preukázali, že vodiči zareagovali v priemere o 0,2 sekundy rýchlejšie, ak ich pred hroziacou kolíziou namiesto klasických brzdových svetiel varoval blikajúci červený signál. Brzdná dráha sa vďaka tomuto systému skráti pri 100 km/h rýchlosti o celých 5,5 metra. Adaptívne brzdové svetlo pritom bliká asi štyri razy rýchlejšie než výstražné svetlo.


DISTRONIC a iné systémy odbremeňujúce vodiča

Aj v oblasti pohodlnej jazdy bude R-trieda čoskoro ponúkať ešte viac špičkovej technológie. Stuttgartská automobilka totiž toto cestné SUV vybaví asistenčnými systémami najvyššej úrovne, ktoré vodiča aktívne podporujú. Na čele pritom stojí tempomat dodržujúci odstup s názvom DISTRONIC. Využíva modernú radarovú techniku a rýchle počítače na vyrátanie vzdialenosti od vozidla idúceho vpredu, pričom R-triedu udržiava v bezpečnej vzdialenosti v závislosti od aktuálnej rýchlosti. Ak sa odstup zmenší, DISTRONIC automaticky uberie plyn, prípadne aktivuje brzdy. Technika tak ponúka výrazné zvýšenie pohodlia a uvoľnenia počas jazdy.

Ovládací systém LINGUATRONIC, ktorý dokáže ovládať autotelefón, audio sústavu a navigačný systém hlasovými pokynmi, je v R-triede taktiež dostupný na želanie. Tento vynález dielne Mercedes ponúka nielen najvyšší komfort ovládania, ale prispieva tiež k bezpečnosti premávky. Vodič totiž nemusí dať ruky z volantu, keď chce ovládať prístroje a môže sa tak plne sústrediť na dianie na vozovke.

Pri parkovaní alebo cúvaní ponúka viac bezpečia a pohodlia novovyvinutá kamera. Je zabudovaná do úchytu kufra, pričom sa automaticky zapne vždy, keď vodič preradí na stupeň „R“. Kamerou prenášaný obraz sa zobrazí na displeji COMMAND-u.

Novinkou sú v cestnom SUV aj aktívne vetrané komfortné sedadlá vodiča a spolujazdca (doplnková výbava). Sú vybavené piatimi ventilátormi, ktoré z podlahovej oblasti interiéru nasávajú chladný vzduch a následne ho rovnomerne fúkajú do sedacej i chrbtovej časti. Jemný prúd vzduchu sa postará o rýchle schladenie slnkom rozpálených sedadiel. Cestujúci sa teda i počas horúčav nezapotia.

Infračervené reflexné bezpečnostné sklo na želanie prispieva k termicky príjemnej atmosfére. Filtruje totiž nielen slnečné UV lúče, ale navyše odráža aj infračervené spektrum, čím redukuje zohrievanie interiéru.

Nezávislé kúrenie na diaľkové ovládanie a elektricky vyhrievaný volant patri k ďalším zaujímavým doplnkom triedy R. Sériový dažďový senzor pracuje už v dvoch nastaviteľných stupňoch citlivosti.

Športový balík bude čoskoro dostupný na požiadanie pre interiér aj pre exteriér. Športový balík interiér zahŕňa okrem iného elektricky nastaviteľné športové sedadlá vpredu s kombináciou čalúnenia Alcantara/imitácia kože ARTICO, ďalej športovú prístrojovú dosku, športové pedále a doplnky z hliníka. V kombinácii so športovým balíkom interiér sú na želanie dostupné tiež doplnky z topoľového dreva v antracitovej farbe.


Pre exteriér pripravil Mercedes-Benz športový balík s chrómovými doplnkami, maskou chladiča v šterlingovej striebornej s chrómom, zadnými svetlami v tmavom športovom dizajne, do modra tónovými sklami chrániacimi pred teplom a 19-palcovými športovými diskami s pneumatikami 255/50 R 19.

Najvyššia kondičná bezpečnosť v tejto triede vozidiel

Testy na dlhých tratiach výskumu DaimlerChrysler s 15 zúčastnenými vodičmi potvrdzujú, že na vodiča triedy R počas dlhých jázd pôsobí menšia fyzická a psychická záťaž než v iných automobiloch tejto triedy. Priestranná koncepcia vozidla a moderná technika komfortu cestného SUV človeka odbremeňujú, predchádzajú stresu a celkovo tak pozitívne vplývajú na kondíciu.


Pohodlie tak neslúži iba osobnému komfortu, ale aj bezpečnosti. Vodič sa môže lepšie sústrediť na vozovku a šetrí si tak sily na prípadné kritické situácie, ktoré dokáže zvládnuť suverénnejšie a bezpečnejšie.


Počas praktického výskumu zaznamenávali vedci na trase Berlín-Lipsko-Drážďany-Berlín frekvenciu srdca, ako typický indikátor stresu. Test doplnili aj o dodatočný online dotazník so zameraním na pohodlie účastníkov. Detailné rozhovory pred a po jednotlivých päťhodinových jazdách uzatvárali výskumný program.


V rovnakých jazdných a premávkových podmienkach sa priemerná srdečná frekvencia vodičov triedy R na celej trase pohybovala na úrovni 81,9 úderov za minútu. To predstavuje o 1,6 menej úderu za minútu oproti údajom z porovnávaných vozidiel. Podľa odborníkov je práve tento výsledok dôkazom odbremeňovacej schopnosti Mercedesu triedy R. Výskum jazdy na dlhej trati tiež ukázal, že sa vodiči v triede R cítili najlepšie aj zo subjektívneho hľadiska.

Kondičná bezpečnosť patrí k pevným súčastiam celkovej bezpečnostnej koncepcie značky Mercedes. Ako súčasť aktívnej bezpečnosti stavia do popredia medicínske a psychologické aspekty jazdenia, pričom výrazne prispieva aj k predchádzaniu nehôd. Testy z praxe zamerané na kondičnú bezpečnosť uskutočňuje Mercedes-Benz v spolupráci s výskumnou divíziou koncernu DaimlerChrysler už po dobu 25 rokov. Žiadna iná automobilka nevenuje tejto oblasti vývoja automobilov toľko pozornosti. R-trieda teda môže profitovať zo skutočne bohatých skúseností výskumníkov a vývojárov z tejto oblasti.
Galéria
Mercedes R    Mercedes R    Mercedes R   Súvisiace články:
9. máj 2006 Nová generácia triedy E -Dynamickejšia, bezpečnejšia, silnejšia a ešte hodnotnejšia (Predstavujeme)
5. apr 2006 Mercedes-Benz A 180CDI – veľká malá hviezda + testovacie video (Testujeme)
5. nov 2003 Truck of the Year 2004 je Mercedes Actros (Aktuality zo sveta)
4. nov 2003 Brzdná dráha autobusu sa dá podstatne skrátiť (Aktuality z domova)
6. okt 2003 Miliónte Áčko (Aktuality zo sveta)
3. sep 2003 Mercedes-Benz bude sériovo vyrábať vozidlá so sedemstupňovou prevodovkou (Aktuality zo sveta)
12. aug 2003 Mercedesy viac kupujú Američania, Briti a Japonci (Aktuality zo sveta)
17. jún 2003 Trojcípa hviezda opäť boduje (Aktuality zo sveta)
14. máj 2003 Výsledky Best Cars - Najlepšie autá na Slovensku (Aktuality z domova)
27. mar 2003 Mercedes-Benz predal miliónte Céčko (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 19/06/18 21:55:49