HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

23. aug 2006 (08:00) - Press - Aktuality z domova

BMW TrackTrainer - Ideálnou stopou k vyššej bezpečnosti

Tréningy vodičov BMW Fahrer Training sa od budúceho roka obohatia o atraktívnu novinku. Prostredníctvom systému BMW TrackTrainer sa vodiči budú učiť držať ideálnu stopu na pretekárskom okruhu. Získajú tak precízne návyky, ktoré im pomôžu v každodennej premávke lepšie reagovať pri bežnej jazde, ale predovšetkým v núdzových situáciách, vyžadujúcich čo najpresnejšie reakcie.


bmw track trainer
Tréningy na rozličných pretekárskych tratiach organizuje BMW pravidelne. Ich cieľom nie je prioritne samotná rýchlosť, ale bezpečnosť jazdy vysokou rýchlosťou. Pod vedením profesionálnych inštruktorov, z ktorých väčšina má aktívne skúsenosti z motoristického športu, sa frekventanti učia koordinovať svoje pohyby a reakcie pri nácviku náhlych zmien smeru, brzdenia v zákrutách, extrémneho brzdenia a vyhýbacích manévrov.

Na nácvik ideálnej línie je zameraný náročný dvojdňový tréning. Zúčastnení vodiči nacvičujú odhad bodu brzdenia, zatočenia a vrcholu zákruty. Tento tréning ponúka BMW na Nürburgringu, Hockenheimringu a ďalších európskych okruhoch Formule 1. Kurz nazvaný „Faszination Rennstrecke“ (Fascinácia pretekárskeho okruhu), ktorý na uzavretých okruhoch umožňuje vodičom nacvičiť si techniku ideálneho prejazdu zákrutou, dostane od budúceho roka významného pomocníka v podobe systému BMW TrackTrainer. Pomocou neho vodiči dokážu účinnejšie odstrániť chyby vo svojom jazdnom štýle. Systém najprv vodičovi predvedie prejazd ideálnou líniou a potom mu umožní, aby si ju sám nacvičil.

Ako systém BMW TrackTrainer funguje? Jeho základom je špeciálne vybavené BMW 330i, v ktorom vodič nemusí pridávať plyn, brzdiť, ani točiť volantom. Vozidlo to zaňho urobí pomocou špeciálnej riadiacej jednotky z vlastného vývoja BMW a inteligentnej spolupráce už existujúcich asistenčných systémov, ktorým skúsenosti so systémom BMW TrackTrainer v budúcnosti na oplátku pomôžu v ich samotnom zdokonaľovaní. Do akcie sa zapoja komponenty určovania polohy vozidla pomocou GPS navigačného systému, aktívneho tempomatu ACC a Dynamickej kontroly stability DSC. Okrem toho zasiahne aj bežne využívaná technológia elektrického posilňovača riadenia EPS, na vytvorenie dodatočných síl v riadení. Na to, aby vozidlo dokázalo prejsť trať úplne samostatne, je potrebné dosiahnuť mimoriadnu presnosť dát.

Ako vozidlo rozpozná ideálnu líniu? Skúsení testovací vodiči prešli okruh viackrát po ideálnej línii. Počas toho sa zaznamenávalo množstvo dát, ako je pozícia vozidla, priečne zrýchlenie, poloha akceleračného pedálu a pohyby volantom. Na ich základe sa vypočítala ideálna línia a rýchlosti, akými sa má vozidlo pohybovať na jednotlivých úsekoch trate. Pre účely tréningu bude rýchlosť zvolená tak, aby vozidlo dosahovalo iba priemerné priečne a pozdĺžne zrýchlenia. Dôvod: vodič musí mať dosť času na to, aby si ideálnu línii vštepil do pamäti. Systém však s vozidlom napriek tomu prejde ideálnou líniou trate rýchlejšie, ako bežný vodič. Teoreticky systém BMW TrackTrainer umožňuje prejazdy aj vyššou rýchlosťou, až po hraničné možnosti auta.

Tréning ideálnej stopy so systémom BMW Track Trainer má tri fázy. V prvej fáze absolvuje frekventant niekoľko okruhov v plne automatickom demonštračnom vozidle. Ruky voľne položí na volant, aby cítil automatické riadiace zásahy vozidla. K tomu sa pridávajú aj pokyny inštruktora – individuálne napasované na konkrétneho účastníka kurzu. V druhej fáze nasleduje jazda po okruhu s vozidlom, ktoré už nedokáže automaticky riadiť, riadi teda vodič sám. Systém ho však pomocou optických, akustických a hmatových impulzov upozorňuje na vybočenia z ideálnej línie. Na čelnom skle sa vľavo alebo vpravo premieta svetlo signálnych diód, k nim sa pridávajú zvukové signály z pravej alebo ľavej strany reproduktorov audiosystému, a ešte aj mierne vibrácie špeciálne upraveného volantu. Vodič tak dokáže okamžite reagovať návratom na ideálnu líniu a v nasledujúcom kole sa pokúsiť o presnejší prejazd. Treťou fázou je vyhodnotenie dát v boxoch. Počas druhej fázy počítač ukladá údaje o línii, ktorou vodič jazdil a porovná ju s ideálnou líniou. Na základe toho dokáže inštruktor úplne konkrétne vyhodnotiť potenciál na zlepšenie pre každého vodiča individuálne a poskytnúť mu presné tipy na zlepšenie jeho jazdeckého štýlu.

Úloha inštruktora ostáva nenahraditeľná, i keď je BMW TrackTrainer významnou a pokrokovou pomôckou v ich práci. Ako sa vyjadril Frank Isenberg, vedúci programu BMW Fahrer-Trainig: „Naši profesionálni inštruktori zohrávajú pri našich školeniach centrálnu rolu, ich skúsenosť a tipy sú nenahraditeľné. Sme však presvedčení, že účastníci kurzu so systémom BMW TrackTrainer dosiahnu ešte názornejšie a rýchlejšie želaný pokrok na ceste k suverénnejšiemu a bezpečnejšiemu ovládaniu vozidla.“
Galéria
bmw track trainer    bmw track trainer   Súvisiace články:
20. sep 2006 BMW Hydrogen 7 -Nová éra mobility (Predstavujeme)
3. júl 2006 Nové BMW M6 Cabrio -Bezkonkurenčne dynamické, otvorené a atraktívne (Predstavujeme)
18. máj 2006 BMW 5.0 l V10 je už opäť vyhlásený za Medzinárodný motor roka! (Aktuality zo sveta)
9. jan 2006 BMW 530 xi – RADOSŤ Z JAZDY VĎAKA NOVÉMU INTELIGENTNÉMU POHONU 4x4 xDrive (Testujeme)
11. okt 2005 Zmena vlastníctva poskytovateľa dovozných služieb pre BMW Group na Slovensku (Aktuality z domova)
15. máj 2005 BMW dementuje (Motoršport)
22. nov 2004 BMW 118d – SOM INÝ SOM JEDNOTKA (Testujeme)
3. aug 2004 BMW X3 3.0i– „BAVORÁK“ AKO STVORENÝ PRE ZÁBAVU (Testujeme)
29. sep 2003 BMW vyvíja hovoriace auto, ktoré budú komunikovať so svojimi druhmi na ceste (Aktuality zo sveta)
4. aug 2003 Uvedenie nového modelu BMW rady 5 na slovenský trh (Aktuality z domova)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 19:40:27