HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

9. máj 2006 (00:01) - Press - Predstavujeme

Nová generácia triedy E -Dynamickejšia, bezpečnejšia, silnejšia a ešte hodnotnejšia

Po štyroch rokoch produkcie a milióne predaných vozidiel predstavuje Mercedes-Benz novú generáciu triedy E, ktorá zožala úspechy po celom svete. Revíziou prešlo až 2 000 súčiastok. Limuzína a T-model (kombi) dostali nový dizajn, ktorý ich necháva vyznieť ešte dynamickejšie a suverénnejšie.


Mercedes E
Trieda E opäť udáva smer vývoja nových technológií, čo potvrdzuje nasadenie systému PRE-SAFE®, inteligentného osvetlenia, opierok hlavy NECK-PRO, ako aj adaptívnych brzdových svetiel. Všetky spomenuté inovácie sú v tomto trhovom segmente celosvetovo skutočne unikátne. Bezpečnostná výbava triedy E ju vyniesla na pozíciu najbezpečnejšieho vozidla svojej triedy. O zvýraznenie obratnosti a zábavy z jazdy sa postará balík DIRECT CONTROL s presnejším riadením a nanovonastaveným podvozkom, ako aj šiestimi novými, prípadne prepracovanými motormi. Pri nezmenenej spotrebe vyvinú až o 26 percent vyšší výkon a o 18 percent vyšší krútiaci moment. Napriek ešte obsiahlejšej sériovej výbave zostávajú ceny štvor- a šesťvalcových modelov nezmenené.

S 30-percentným podielom na trhu sa trieda E stala v roku 2005 jednotkou klasických business limuzín západnej Európy. V Nemecku sa 38 percent všetkých záujemcov o automobil vyššej triedy rozhodlo pre limuzínu triedy E, ktorá je tak na domácej pôde už po štvrtý rok lídrom na trhu. Celosvetovo predal Mercedes-Benz od roku 2002 milión vozidiel triedy E – 860 000 limuzín a 140 000 modelov T.

V júni 2006 bude predstavená trieda E s ešte dynamickejšou koncepciou, pokrokovými inováciami a ešte hodnotnejšou základnou výbavou. Na výber je pripravených 29 modelových variantov – 16 limuzín a 13 T-modelov. Mercedes-Benz tak ponúkne najširšiu a najrozmanitejšiu ponuku vozidiel v tomto segmente trhu. Výkonnostné spektrum začína od 100 kW/ 136 k a končí na 378 kW/ 514 k, čím nová generácia triedy E prekonáva doterajší modelový program (od 90 kW/ 122 k po 350kW/476 k) a celú konkurenciu vo všetkých objemových a výkonových triedach.

Mercedes E  Mercedes E  Mercedes E


Dynamika, sila a suverenita novej generácie triedy E sa odzrkadľuje na prepracovanom dizajne prednej časti. Nárazník a maska chladiča sa vyznačujú dôraznejším zašpicatením, ktoré symbolizuje silu a pohyb vpred. Známy štvorreflektorový výzor triedy E pozmenil Mercedes-Benz iba v jednom detaile – reflektory dostali v hornej časti priesvitné lamely, čím vzniká atraktívny svetelný efekt. Po prvý raz sú v parkovacích svetlách použité svetelné diódy. Dynamickosť dizajnových prvkov triedy E je navyše umocnená prahmi a tiež zadným nárazníkom v štýle AVANTGARDE.

Interiér novej generácie modelov sa okrem iného odlišuje i novými atraktívnymi farbami, novým štvorramenným volantom s eliptickými ovládacími tlačidlami a tiež novým ovládaním sériovej automatickej klimatizácie THERMATIC, ktorá pochádza z predchádzajúceho modelu. Dizajnéri Mercedesu nanovo doladili aj farby, čalúnenie a materiály, a to najmä v línii AVANTGARDE, ktorá ponúka dva nové farebné odtiene (Cognac hnedú a Sahara béžovú). V spojení s čiernou panoramatickou strechou dosahujú výnimočný celkový dojem.

Bezpečnosť - PRE-SAFE® spolu s ďalšími inováciami vzorom vyššej triedy
Uvedením nových prvkov v oblasti bezpečnosti osobných automobilov si E-trieda naďalej udržiava pozíciu udávateľa trendov vo svojom segmente trhu. Limuzína i model T sú sériovo dodávané s preventívnym systémom PRE-SAFE®, ktorý reflexívne prijíma ochranné opatrenia pre vodiča i spolujazdca v prípade hroziacej nehody. Bezpečnostné pásy a airbagy tak môžu počas nárazu zasiahnuť nanajvýš efektívne. PRE-SAFE® sa do sériovej výbavy dostal po prvý raz v roku 2002 v triede S, pričom okamžite získal početné medzinárodné ocenenia. Práve vtedy sa začala nová éra bezpečnosti osobných automobilov. Takýto preventívny ochranný systém totiž neponúka žiadne iné vozidlo vyššej triedy.

Rovnako jedinečné sú do triedy E sériovo dodávané opierky hlavy NECK-PRO. Ich prácu riadia senzory, v prípade nárazu sa v priebehu milisekúnd posunú dopredu, aby tak mohli efektívnejšie podoprieť hlavu vodiča i spolujazdca. Aktivujú sa teda počas nárazu a zabraňujú pritom nadmernému ohnutiu krčnej chrbtice a znižujú tak riziko zranenia z dôvodu otrasu, ktoré sa často spája s automobilovými nehodami, kedy náraz prichádza zozadu. Iba v Európskej únii takéto nehody spôsobujú ročné škody vo výške osem miliárd eur.

Za účelom predchádzania takýmto nehodám vybavuje Mercedes-Benz novú generáciu triedy E blikajúcimi brzdovými svetlami. Tie pred hroziacou nehodou varujú vodičov idúcich za vozidlom oveľa lepšie než bežné brzdové svetlá. Testy vývojárov dielne Mercedes-Benz ukazujú, že sa reakcie vodičov pri brzdení zrýchlili v priemere až o 0,2 sekundy, ak ich pred núdzovým brzdením varovalo blikajúce svetlo. Pri rýchlosti 100 km/h sa brzdná dráha takto skrátila o 5,5 metra.

Mercedes-Benz dôsledne pokračuje i v zdokonaľovaní bezpečia cestujúcich v triede E. Limuzína i model T tak spĺňajú globálne najprísnejšie nároky nárazových testov, prešli i americkým testom nárazu zozadu v rýchlosti 80 km/h a tiež novým americkým testom bočného nárazu, ktorý simuluje náraz ťažkého terénneho vozidla. Do dnešnej doby absolvovala trieda E v rámci vylepšovania bezpečnosti celkovo 330 nárazových testov.

Mercedes E  Mercedes E  Mercedes E

Inteligentný systém svetiel (Intelligent Light System) - svetová premiéra novej techniky svetlometov

Celosvetovo predstavuje nová generácia triedy E prvé vozidlo s adaptívnymi svetlometmi, ktoré sa prispôsobujú aktuálnej situácii na vozovke a rovnako aj počasiu, čím zároveň výrazne zvyšujú bezpečnosť jazdy. Intelligent Light System je na želanie dostupný pre limuzínu i model T, pričom je založený na výkonných bixenónových svetlometoch a ponúka päť rôznych svetelných funkcií. Počas jazdy na ceste nižšej triedy sa ľavý jazdný pruh osvetľuje zodpovedajúcim režimom svetiel, a to lepšie a širšie v porovnaní s doterajším stretávacím svetlom. Viditeľnosť sa náležito predĺži o desať metrov, vodič za tmy lepšie rozpozná účastníkov cestnej premávky alebo prípadné prekážky.

Diaľničné svetlá sa automaticky zapínajú pri rýchlosti 90 km/h a na vozovku začnú vrhať až 120 metrov dlhý svetelný kužeľ, ktorý osvetlí kompletne celú šírku vozovky. V strede takéhoto kužeľa dovidí vodič vozidla o 50 metrov ďalej. Vylepšené svetlo do hmly, ktoré rovnako patrí do súboru Intelligent Light System, ponúka zlepšenie orientácie za hmly a znižuje oslnenie vlastnými svetlami, ktoré sa bežne od hmly odrážajú.

Zákrutové svetlá uviedol Mercedes-Benz v triede E po prvý raz v roku 2003. Vývojári zo Sindelfingenu ich prepracovali a ešte vylepšili. Ďalším stavebným prvkom systému Intelligent Light je odbočovacie svetlo, ktoré zvyšuje bezpečnosť na križovatkách a pri pomalej jazde do zákruty.

Dieselové motory - výrazné zvýšenie výkonu štvorvalcov
Šesť z desiatich motorov novej generácie triedy E je buď úplne nových alebo prepracovaných. Ponúkajú až o 60 kW/ 82 k vyšší výkon a nárast krútiaceho momentu až o 70 newtonmetrov. Napriek tomu však zostáva spotreba paliva na vzorovej úrovni predchádzajúcich modelov. Každý tretí Mercedes s písmenom E na hrudi spotrebúva menej než osem litrov paliva na 100 kilometrov. Priemerná spotreba všetkých variantov karosérií a pohonov, od modelu E 200 CDI po E 500, sa pritom pohybuje na úrovni deväť litrov na 100 kilometrov. Trieda E tak aj do budúcnosti podčiarkuje jednu zo svojich neodškriepiteľných kvalít - hospodárnosť.

Štvorvalcové dieselové motory modelov E 200 CDI a E 220 CDI optimalizovali vývojári dielne Mercedes-Benz do posledného detailu. Celkovo prešlo revíziou vyše 90 súčiastok agregátov typu CDI. Výsledkom týchto opatrení je výrazný pokrok v oblasti výkonu, krútiaceho momentu a tichosti chodu. Zachovala sa priaznivá spotreba 6,3 litra na 100 kilometrov a zároveň sa zvýšil výkon modelu E 200 CDI o 10 kW/ 14 k na 100 kW/136 k. Maximálny krútiaci moment sa zvýšil z doterajších 270 na 340 newtonmetrov.
O tichú prevádzku, tak typickú pre šesťvalce, sa starajú vyrovnávacie hriadele v kľukovej skrini, ktoré aj v modeli E 200 CDI patria k sériovej výbave.

Nová E 220 CDI vyvíja maximálne 125 kW/ 170 k a krútiaci moment má hranicu na úrovni 400 newtonmetrov, čo predstavuje 14-, resp. 18-percentné zvýšenie. Spotreba paliva zostáva na rovnako priaznivej úrovni 6,3 litra na 100 kilometrov (T-model 7,1 l/ 100 km). I nový dieselový šesťvalec z E 320 CDI (165 kW/ 224 k) teraz ponúka ešte vyšší záber. Maximálny krútiaci moment stúpol z 510 na 540 newtonmetrov.

V USA predstavuje model triedy E 320 CDI od roku 2004 prvé vozidlo s dieselovým pohonom v segmente vyššej triedy tejto krajiny. V roku 2007 uvedie Mercedes-Benz na trh v Spojených štátoch prvé sériovo vyrábané vozidlo s dieselovým pohonom, ktoré bude vybavené modernou technológiou BLUETEC. Táto technológia výrazne znižuje emisie najmä oxidov dusíka. Pripravovaný model E 320 BLUETEC sa stane najčistejším dieselom na svete a zároveň bude spotrebúvať o 20 až 40 percent menej paliva, než porovnateľné vozidlá vybavené Ottovým motorom. V Európe plánuje Mercedes-Benz ponúkať osobné automobily s technológiou BLUETEC najneskôr v roku 2008.

Mercedes E  Mercedes E  Mercedes E

Benzínové motory – silnejší agregát kompresora a nový osemvalec
V oblasti benzínových motorov triedy E sa vývojári Mercedesu venovali najmä agregátom so štyrmi a ôsmymi valcami. Štvorvalec v modeli E 200 KOMPRESSOR dosahuje o 12,5 percenta vyšší výkon než doteraz, rovných 135 kW/ 184 k. Zároveň stúpol i maximálny krútiaci moment, a to na 250 newtonmetrov.

Na vrchole motorového programu bude od polovice roku 2006 stáť novovyvinutý osemvalec pochádzajúci z triedy S s obsahom valcov 5,5 litra a výkonom 285 kW/ 388 k. Oproti svojmu predchodcovi typu V8 ponúka nárast výkonu o 26 percent. I krútiaci moment leží so svojim 530 newtonmetrami výrazne (o celých 15 percent) nad maximom svojho predchodcu. Nová E 500 tak ponúka jazdné vlastnosti hodné športiaka: šprint z nuly na 100 km/h absolvuje limuzína len za 5,3 sekundy, čím o 0,7 sekundy poráža predchádzajúci model E 500.

Z dielne Mercedes-AMG pochádza nová E 63 AMG, v ktorej bručí V8 motor o výkone 378 kW/ 514 k s maximálnym krútiacim momentom 630 newtonmetrov. Model E 63 AMG sa tak stal najvýkonnejšou E-triedou všetkých čias.

DIRECT CONTROL – balíček opatrení pre ešte dynamickejšiu zábavu z jazdy
Nová generácia úspešného modelového radu Mercedes sa nepýši len dynamickejším výzorom a zvýšeným výkonom, presviedča aj agilnejším správaním sa na ceste. Umožňuje jej to DIRECT CONTROL. S týmto sériovým balíkom opatrení sa vývojárom Mercedesu podarilo dosiahnuť pozoruhodný pokrok v oblasti dynamiky jazdy bez obmedzovania synergie bezpečnosti a pohodlia počas zvládania dlhých tratí, ktorá už od počiatku charakterizuje limuzínu i T-model triedy E.

Za pomoci o desať percent presnejšieho riadenia reaguje trieda E na pohyby volantu naozaj spontánne. Naďalej však sprostredkúva príjemný pocit suverénnej bezpečnosti a stability počas jazdy . Novovyvinuté ložisko riadenia dokáže lepšie odpružiť priečne pnutie pri prejazde zákrut, čím prispieva k neutralite správania sa limuzíny i T-modelu v zákrutách. Modely ELEGANCE a AVANTGARDE dostali navyše nárazové pružiny, ktoré účinne obmedzujú nakláňanie karosérie pri prejazde zákrutou.

Do balíka DIRECT CONTROL patrí aj nová riadiaca jednotka radenia šesťstupňovej prevodovky, ktorá prináša pohodlné radenie a precízne zmeny prevodových stupňov.

Z novej triedy S zasa pochádza brzdový systém ADAPTIVE BRAKE, ktorý prináša nové funkcie bezpečnosti a pohodlia na základe elektronického riadenia hydraulickej, dvojokruhovej brzdy. Automatický výstražný ukazovateľ poklesu tlaku v pneumatikách rovnako patrí k rozšírenej sériovej výbave triedy E.

Súvisiace články:
13. sep 2006 Mercedes-Benz naďalej zatraktívňuje triedu R (Predstavujeme)
5. apr 2006 Mercedes-Benz A 180CDI – veľká malá hviezda + testovacie video (Testujeme)
5. nov 2003 Truck of the Year 2004 je Mercedes Actros (Aktuality zo sveta)
4. nov 2003 Brzdná dráha autobusu sa dá podstatne skrátiť (Aktuality z domova)
6. okt 2003 Miliónte Áčko (Aktuality zo sveta)
3. sep 2003 Mercedes-Benz bude sériovo vyrábať vozidlá so sedemstupňovou prevodovkou (Aktuality zo sveta)
12. aug 2003 Mercedesy viac kupujú Američania, Briti a Japonci (Aktuality zo sveta)
17. jún 2003 Trojcípa hviezda opäť boduje (Aktuality zo sveta)
14. máj 2003 Výsledky Best Cars - Najlepšie autá na Slovensku (Aktuality z domova)
27. mar 2003 Mercedes-Benz predal miliónte Céčko (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 11:54:55