HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5730 ľudí)

do 5.000 Sk (1941)

do 10.000 Sk (1047)

do 20.000 Sk (868)

viac ako 20.000 Sk (966)

neinvestujem (908)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

5. apr 2006 (17:01) - Marek Michálek - Testujeme

Mercedes-Benz A 180CDI – veľká malá hviezda + testovacie video

Dnešný test by mohol niesť aj názov „Ako sa malá hviezda stala veľkou“. Má to jednoduchý dôvod, ktorý vyplýva z nových rozmerov Mercedesu triedy A. Druhá generácia Áčka oproti minulej podrástla o pár milimetrov do dĺžky aj šírky.


Mercedes A180CDI
VideoTest:
Video Mercedes-Benz A 180CDI .mpg (29,9MB)


Stuttgardská automobilka bola v minulosti preslávená svojimi veľkorozmerovými automobilmi, ktoré boli akýmsi merítkom postavenia v spoločnosti. Trojcípa hviezda predstavovala luxus vďaka veľkým rozmerom, silu predstavovali motory veľkých objemov, ale prišli roky deväťdesiate a s nimi aj nová ekonomická realita. A tak sa musel topmanažment zamyslieť nad tým, ako vynoviť svoj výrobný program. Produkcia áut veľkých rozmerov zostala, ale pribudlo malé kompaktné Áčko, ktoré malo osloviť rodiny s nižším príjmom alebo sa malo stať druhým autom v domácnosti. Model A zaznamenal koncom rokov deväťdesiatych veľký úspech, kedy za obdobie šesť rokov sa predalo 1,1 milióna kusov. Vtedy sa uvedomila automobilka Audi, že unikajú zákazníci a tak spravila model A3 a o niečo neskôr prišlo s konkurenciou aj BMW, ktoré vyprodukovalo rad 1. Mercedesu A teda prišla priama konkurencia a to znamenalo pre inžinierov sadnúť opäť za rysovacie dosky a zhotoviť nové Áčko. Nový Mercedes-Benz A bol predstavený verejnosti na jeseň roku 2004 a na našom trhu sa objavil na jar roku 2005. V našom teste sa pozrieme na model A 180 CDI v prevedení Classic.

Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI


Pohľad z vonku
Asi mi dá väčšina tých čo nové Áčko videli za pravdu, že čelný pohľad na túto hviezdu je veľmi vydarený. Pri tomto pohľade som aj zaváhal, či Áčko ešte spadá do kategórie medzi malé kompaktné automobili, alebo je to už čistokrvné MPV. Pravdou je, že nová generácia Áčka je oproti prvej o cca 5cm širšia a o 23cm dlhšia, no keby sme ich postavili vedľa seba opticky to vyzerá, že nové A je širšie aj viac ako o 5cm. K širšiemu výzoru prispievajú dozaista natiahnuté svetlomety umiestnené do rohu karosérie, ktoré akoby prenikali až do blatníkov. Predný nárazník pôsobí veľmi robustne, no v spojitosti s krátkym a šikmým predkom je potom celkový výsledok dynamický a pôsobivý. Z bočného pohľadu niet Áčku čo vytknúť, aj z tohto pohľadu si drží moderné línie, ktoré z neho robia nie len pekné ale aj praktické vozidlo. Pri zadnom pohľade, okamžite postrehnete zmenu zadných svetiel, ktoré rovnako ako aj predné svetlá zasahujú do bočných blatníkov. A tí bystrejší azda postrehli, že bol zmiernený negatívny náklon C stĺpiku. Celkovo by som zadnú časť hodnotil za veľmi originálnu. V závere tohoto odseku mi nedá ešte nespomenúť, že Áčko sa robí v päťdverovej verzii ale aj trojdverovej, pričom trojdverové prevedenie pôsobí ešte viac dynamickejšie.

Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI


Pohľad do interiéru
Už prvá generácia Áčka nasadila v spracovaní a kvalite materiálov latku hodne vysoko a tak v novom Áčku tvorcovia novej generácie nemohli ponechať nič na náhodu. Možno aj preto si jednoducho prístrojovú dosku a stredový panel vypožičali z úspešného Céčka. Obe veci do Áčka zapasovali veľmi dobre a z malého kompaktu to spravilo noblesné malé auto. Prístrojová doska, ako aj stredový panel sú teraz prehľadnými s čistými a jednoduchými tvarmi. Orientácia ako aj ovládateľnosť sú bezproblémové. Jednotlivé časti do seba dobre zapasovali, a tak aj po 15 tisíc km nič neklepe a nevŕzga. Prevedením interiéru je Áčko čistokrvný Mercedes.

Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI


Zasadnutie za volant bude pre vás určite prekvapením. Posed je pomerne vysoko ako pri ozajstnom MPV, to znamená dobrý rozhľad a pohodlné sedenie. Sedadlá sú príjemné, dlhý sedák s dobrým bočným vedením, ako aj operadlo a veľmi dobre nastaviteľná opierka hlavy. Čalúnenie je bledohnedej farby, ktorá je náchylnejšia na ušpinenie sa, ale nie je problém vytepovať. Výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant s ovládaním rádia a palubného počítača bol v našom prípade za príplatok potiahnutý kožou, ktorá sa nachádza aj na radiacej páke. Pod volantom je iba jedna páčka na ľavej strane, ktorá je akýmsi multifunkčným zariadením slúžiacim na ovládanie smeroviek, stieračov predných a jedného zadného. Vďaka vonkajším rozmerom je Áčko považované za malé vozidlo, no napriek tomu je interiér pomerne priestranný, čo určite dosvedčia spolucestujúci sediaci vzadu. Keď si na predné sedadlá sadnú dvaja 185cm dlhý šofér a spolujazdec, zostáva vzadu dosť miesta pre ďalšňich dvoch 185cm dlhých chlapov, a v tejto zostave môžu bez problémov absolvovať 800km dlhú trasu, a nebudú sa cítiť utláčaný.

Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI  Mercedes A180CDI


Ak zvažujete kúpu Áčka poteší vás, že objem batožinového priestoru sa oproti minulej generácii zväčšil na sympatických 435 litrov. Pri nakladaní vecí oceníte pomerne nízko umiestnenú nakladaciu hranu. Nami testovaný model bol vybavený príplatkom N1 pre odpočet DPH. Ak si DPH odpočítať nemôžete, doporučujem skôr priplatiť si za systém Easy Vario Plus, ktorý vám umožňuje z vozidla vybrať všetky sedačky okrem vodičovho a zväčšiť si tak batožinový priestor na fantastických 1995 litrov.

Mercedes A180CDI


Rozmery:
Dĺžka: 3838 mm
Šírka: 1764 mm
Výška: 1593 mm
Rázvor náprav: 2568 mm

Motor a jazdné vlastnosti
180CDI je u Mercedesu označenie pre dvojlitrový commonrailový motor s výkonom 80kW čo je 109 koní pri 4200 otáčkach. Maximálny krútiaci moment je 250 Nm v rozmedzí otáčok 1600 až 2600 za min. pri šesťstupňovej manuálnej prevodovke. Motor má prijemný kultivovaný chod aj zvuk. Zaberá dostatočne pri nízkych otáčkach (1000 ot./min.) a jeho výkon príjemne stúpa s narastajúcimi otáčkami až do samého konca (4500 ot./min.). Ak si želáte dynamickú jazdu je dobré ho držať od 3000 ot./min. a vyššie, ale jeho silu je cítiť aj pri nižších otáčkach. Na rýchlosť 100km/h s týmto motor sa dostanete za necelých 11 sekúnd. Maximálna rýchlosť je 186km/h.

Spotreba nafty na 100km udávaná výrobcom v meste je 6,4 litra a mimo mesta 4,6. S Áčkom som najazdil skoro 15 tisíc km a v priemere mi spotreba pri bežnej jazde v meste vychádzala 6,8 litra. S nohou ľahkou a šetrnou na plynový pedál sa dá mimo mesta po okresných cestách jazdiť za 4,3-4,5 litra pri priemernej rýchlosti 80km/h. Po diaľnici pri priemernej rýchlosti 135km/h sa spotreba pohybuje od 6,7-7 litrov (túto spotrebu dosť ovplyvňuje protivietor). Kombinovaná spotreba sa pri kľudnom jazdení pohybovala väčšinou tesne pod 6 litrov.

Jazdné vlastnosti nového Áčka sú príjemným prekvapením. Nové A nie je tak tvrdé ako predchádzajúca generácia, ale drží si štandard tvrdšieho nemeckého vozidla. Ostrý prechod zákrutami pre toto auto nie je žiadnym problémom. Vodič občas môže mať pocit akoby šiel po koľajniciach, ale fyzikálne zákony platia a vďaka odľahčenej zadnej časti sa dá bez problémov aj Áčko dostať do pretáčavého šmyku, no všetko to má pod kontrolou ESP. Napriek svojej výške sú náklony karosérie len veľmi malé, za čo vďačí svojej tuhosti. Veľkú pochvalu si zaslúži riadenie a to vďaka el. posilňovaču. Pri rýchlej jazde je pomerne tuhý a pri státí na mieste má zas veľmi ľahký chod, čo dobre padne pri parkovaní. Manuálna šesťstupňová prevodovka má hladký chod a je presná aj vďaka krátkym dráham. Brzdy by som ohodnotil ako priemerné, ničím nevynikajú, ale nie je dôvod ich ani degradovať. Celkom na rozpakoch som pri hodnotení hlučnosti v kabíne. Vcelku dobre je auto odhlučnené proti aerodynamickému hluku a zvuku motora, aj keď pri nízkych otáčkach by to mohlo byť ešte o malinko lepšie. Horšie je to so zvukmi od podvozku, už pri malých nárazoch je hluk v kabíne dosť veľký.

Záverečné zhodnotenie
Oproti minulej generácii je nové Áčko omnoho viac Mercedesom, a to vďaka spracovaniu interiéru. Palubná doska ako aj stredový panel sú pôvodom z vyššej triedy C a celé to umocňuje príjemný vyšší posed, dobré sedadlá a použité hodnotné materiály. Príjemné zvezenie na dobrom podvozku s motorom čo si málo vypýta, to je Mercedes-Benz A180CDI. Jediným nedostatkom je azda len cena a hluk v kabíne od náprav.

Plusy: jazdné vlastnosti, motor, vnútorný priestor a použité materiály
Mínusy: cena, odhlučnenie podvozku

Výbava a cena:

Classic: (základná výbava) spodná časť prístrojovej dosky a čalúnenie dverí vo farbe výbavy, nefajčiarska sada, látkové čalúnenie sedadiel luxemburg a Eindhoven, mriežka chladiča v čiernej farbe, stredový stĺpik v čiernej matnej farbe, spätné zrkadlá v čiernej farbe, kľučky dverí v čiernej farbe, predné a zadné lišty vo farbe vozidla, oceľové disky s puklicami, pneumatiky s rozmerom 185/65 R15

Cena: 771020,-Sk s DPH

Príplatky:
Volant, radiaca páka a ručná brzda v prevedení koža : 8366,-Sk
Rádio MB 5 CD + 6 reproduktorov: 19445,-Sk

Celková cena testovaného modelu: 798831,-Sk

VideoTest:
Video Mercedes-Benz A 180CDI .mpg (29,9MB)

Súvisiace články:
13. sep 2006 Mercedes-Benz naďalej zatraktívňuje triedu R (Predstavujeme)
9. máj 2006 Nová generácia triedy E -Dynamickejšia, bezpečnejšia, silnejšia a ešte hodnotnejšia (Predstavujeme)
5. nov 2003 Truck of the Year 2004 je Mercedes Actros (Aktuality zo sveta)
4. nov 2003 Brzdná dráha autobusu sa dá podstatne skrátiť (Aktuality z domova)
6. okt 2003 Miliónte Áčko (Aktuality zo sveta)
3. sep 2003 Mercedes-Benz bude sériovo vyrábať vozidlá so sedemstupňovou prevodovkou (Aktuality zo sveta)
12. aug 2003 Mercedesy viac kupujú Američania, Briti a Japonci (Aktuality zo sveta)
17. jún 2003 Trojcípa hviezda opäť boduje (Aktuality zo sveta)
14. máj 2003 Výsledky Best Cars - Najlepšie autá na Slovensku (Aktuality z domova)
27. mar 2003 Mercedes-Benz predal miliónte Céčko (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 19/06/18 21:49:32