HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

20. mar 2006 (14:00) - Press - Aktuality z domova

Slovenská premiéra konceptu CEE´d od KIA

Model cee´d ponúka ukážku všetkých nových C-segmentov Kia, ktoré budú uvedené na trh v decembri ...


KIA Ceed
Spoločnosť Kia Motors Sales Slovensko, oficiálny importér vozidiel Kia na Slovensko, zajtra oficiálne predstaví na autosalóne v Bratislave, vo svojom stánku v hale B1, nový koncept vzrušujúceho „lákadla“. Model cee´d je ohromujúco atraktívne, precízne upravené koncept-vozidlo so základom úplne nového modelu C-segment, s ktorého výrobou začne Kia vo svojom prvom európskom závode na Slovensku, v Žiline, v decembri 2006.
Model cee´d smeruje k prvkom budúcnosti vyvíjajúceho sa dizajnérskeho jazyka Kia vďaka svojmu „pevnému, ale nie drsnému“ vzhľadu, ktorý v sebe spája pevné, silné tvary a citlivo hladké línie, vypracované detaily a jasný postoj.
„Naším zámerom bolo vytvoriť „lákadlo“ pre všetky nové automobily Kia, ktoré boli
navrhnuté výhradne v Európe a budú mať svoju premiéru na výstave v Paríži v septembri a na Slovensku sa začnú vyrábať od novembra,“ vysvetlil Gregory Guillaume, hlavný dizajnér európskeho centra dizajnu spoločnosti Kia. „Namiesto toho, aby sme vytvorili niečo šokujúce, rozhodli sme sa zamerať na nové vozidlo a na vytvorenie návrhu, ktorý by predstavil tie najlepšie stránky modelu, ktorý je na obzore.
„Chceli sme vytvoriť model cee´d taký nádherný a tak znamenite podrobný a precízne vytvorený, ako je len možné. Dali sme si niekoľko cieľov – podporiť ľudí, aby spoznali DNA dizajn nového modelu, predstaviť východisko pre nový dizajn DNA pre Kiu, upozorniť na to, že toto vozidlo má skutočne európsky dizajn (šitý na mieru pre C-Segment, ktorý je jedinečne dôležitý v Európe), vozidlo navrhnuté v Európe, vyrobené v Európe, aby stopercentne spĺňalo potreby európskych zákazníkov.“ Model cee´d má niekoľko kľúčových dizajnérskych prvkov dvoch predchádzajúcich vozidiel Kia – SUV Sorenta a malého vozidla Picanto. Zovňajšok vozidla cee´d je výrazný, okraje sú pevné s dobrou stabilitou a pocitom spoľahlivosti. Sorento je takto spoľahlivé, ale tiež má aj niekoľko veľmi hladkých línií, od mriežky chladiča a reflektorov, cez kapotu až k A-stĺpikom. Model cee´d v sebe spája „silný, ale nie drsný“ dizajn Kie spolu s jemnými hladkými líniami až k zadnej hrane strechy. Pomocou tohto konceptu vozidla sa stávajú tieto dizajnérske prvky pre verejnosť ešte zrozumiteľnejšími. Model cee´d je pre dizajn Kia novým štádiom, je to začiatok komunikácie novým dizajnérskym jazykom.

Exteriér – hladké línie v prevedení silných tvarov
Návrh vozidla má „navrhnutý výzor, zaručený logickým vzťahom medzi zmontovanými plochami s čistými líniami a čistými pevnými objemami a hladkými líniami, ktoré sú v prevedení silných tvarov,“ rozpráva nadšene Guillaume.
Hlavné línie vedú od spodnej časti predného spojlera, okolo mriežky chladiča, ponad kapotu, hore cez A-stĺpiky, pozdĺž strechy až k zadnému spojleru, dole k C-stĺpikom a okolo zadného nárazníka – obklopujú celé vozidlo. Táto hladká forma nadobúda nepatrne vyduté tvary ako prechádzajú vedľa hrncov reflektorov v štýle projektorov. Zadné okno je plytšie, aby zvýraznilo športový vzhľad konceptu. Prívody vzduchu a vývody sú zvýraznené hliníkovými mriežkami alebo vnútorným obložením a tieto lichobežníkové tvary sa opakujú aj v interiéri.
„Európski zákazníci sú obzvlášť citliví na proporcie. Vedia povedať, kedy vyzerá vozidlo podľa nich „dobre“, ale zvyčajne to nevedia vysvetliť,“ objasňuje Guillaume. „Je to inštinkt. Ale neexistuje žiadny recept na úspech na dosiahnutie týchto „správnych“ proporcií. To, čo je pri rozmeroch dôležité, je vytvorenie akejsi „hry napätia“ a model cee´d má relatívne dlhú prednú časť, aby vytvoril ešte väčšie napätie medzi prednou a zadnou časťou.“
Predĺžené, na spodnej strane rozšírené, blatníky kolies sa nachádzajú nad jedinečnými 19-palcovými vyleštenými hliníkovými diskami s pevnými piatimi širokými špicami, ktoré sú preniknuté lichobežníkovými tvarmi vrezanými do ich povrchu. Tieto atraktívne disky zvýrazňujú nízkoprofilové pneumatiky 265/30 R19 .
Na ženevskom autosalóne bude mať exteriér modelu cee´d povrchovú úpravu „English Pewter“, je to farba vyrobená na objednávku, špeciálne namiešaná, aby dodala vonkajším povrchom jedinečný lesk, ktorý sa odráža aj v interiéri.

Interiér – vytvára intenzívny „pocit z farieb“
Interiér modelu Cee´d je navrhnutý tak, aby poskytol priestor pre štyroch ľudí v športovom luxuse a je upravený, aby ponúkol „ intenzívny pocit z farby bez využitia výstredných farieb“.
Zdá sa, akoby sa skvostné hliníkové prvky a detaily „vznášali“ medzi oblasťami kontrastujúceho koženého obloženia. Ako exteriér, tak aj kabína využíva rozličné úpravy – vyleštené, saténové, vyrovnané alebo zošikmené – pre rozličné hliníkové prvky a matnú alebo vysoko lesklú lakovanú úpravu ako na klavíri, na vyzdvihnutie kontroliek a ovládacích tlačidiel.
Tento „vznášajúci sa“ motív je posilnený využitím málo zrnitej čiernej kože, ktorá je černejšia a lesklejšia ako je obvyklá úprava vozidiel v antracitovej farbe. Zdá sa, akoby aj stredová konzola, ovládací panel a vetracie otvory jemne ležali na povrchu prístrojovej dosky, ako výnimočné klenoty v zamatovej škatuľke. Čierne zdobenie hornej časti prístrojovej dosky pokračuje po celej strane kabíny, cez všetky štyri dvere a zvažuje sa smerom k zadnej časti. Pod touto čiernou je kabína ozdobená špeciálne vytvorenou „blush“ (teplou béžovou) kožou. Aj obloženie priestoru pre nohy, bočné panelové obloženie, stĺpiky a obloženie strechy je vyhotovené v tejto farbe. Štyri sedadlá sa vyznačujú nízkymi opierkami chrbta s podperami z hliníkovej zliatiny pre opierky hlavy. Volant pokrytý s tenkou čiernou kožou a zliatinou má sploštený dolný lem pre športový vzhľad v štýle F1. Upevnené lichobežníkové tónované strešné okno v plnej dĺžke sa zužuje smerom k zadnej časti vozidla a zdá sa, akoby sa rozšírená strešná konzola vznášala pod ňou, spájajúc jednotlivé bodové reflektory pre štyroch pasažierov.

Od skice po predvádzacie vozidlo cez virtuálny dizajn
V dizajnérskom centre spoločnosti Kia v nemeckom Russelsheime začal 1. júna medzinárodný tím pod vedením hlavného dizajnéra Gregory Guillauma kreatívny proces tvorby modelu cee´d najprv iba tradične náčrtmi ceruzkou, ale čoskoro prešli na virtuálny dizajn. Tento moderný počítačový proces dovoľuje dizajnérom vytvoriť presný model vozidla, a tak urobiť všetky potrebné konečné úpravy povrchu – kovové, chrómované, sklenené, gumové – a získať tak skutočnú predstavu ako
bude vozidlo vyzerať. Prvého októbra bol vytvorený interný „výsledný“ dizajn v podobe
ílového fešáka v životnej veľkosti.
Pochopením kvality vozidla cee´d chceme začať určitý štandard dizajnu vozidiel Kia, aby tak tlmočil okolitému svetu, že rozumieme o čom vlastne kvalita je,“ komentuje Guillaume. „V Európe sa zákazníci pozerajú na kvalitu ako na spojenie všetkých zmyslov, zrak, hmat, čuch a sluch. Aký pocit poskytuje vozidlo pre oko a na dotyk. Zvuk pri zatvorení dverí, pri ovládaní spínačov, odpor ovládacích prvkov a to, aký z toho majú pocit. Veľmi sa snažíme, aby sme vylepšili naše interiéry – tak ako pri tomto koncepte, tak aj pri výrobe modelov.“
Modely Sorento a Picanto boli na začiatku úspešného príbehu Kia v Európe. Vďaka nim na seba Kia upozornila v nových trhových segmentoch, a tak pomohli vytvoriť aj povedomie o tejto značke. Poznačili skutočný začiatok zasadenia semienka Kia v Európe. Hoci vyzerajú naozaj rozdielne, existujú dizajnérske prvky, ktoré sú podľa Guillauma spoločné pre obidva vozidlá.
Vzhľad Sorenta, ako aj Picanta je robustný, silný a hrdý. Dokonca aj malé Picanto, ktoré je tiež rozkošné, zdieľa masívnosť a pevnú stabilnosť svojho stabilného druha SUV. Minulý rok analyzovalo európske štúdio Kia dizajn týchto vozidiel do najmenších detailov. Teraz môže začať s ďalším vývojom týchto prvkov a rozvinúť ich aj pre ďalšie vozidlá Kia v budúcnosti.
„Máme niektoré kľúčové dizajnérske prvky, ktoré môžu ľudia vidieť a budeme pokračovať v ich adaptovaní a osvojíme si ich, keď to bude vhodné bez toho, aby sme si vybrali bežnú „tvár“, ktorá je úplne rovnaká vo všetkých segmentoch – čo môže byť nebezpečné. Pôjdeme ďalej, aby sme vytvorili silnú a čistú podobu rodiny. „Chceme, aby bol model cee´d pre ľudí príťažlivý a atraktívny. Chceme, aby netrpezlivo očakávali budúce modely Kia,“ zakončuje Guillaume.

Technické údaje konceptu vozidla
Dĺžka 4 289 mm
Šírka 1 806 mm
Výška 1 468 mm
Rázvor 2 648 mm
Kolesá 19 x 9-palcové
Pneumatiky 265/30 R19
Galéria
KIA Ceed   Súvisiace články:
16. aug 2006 Prvá Slovenská KIA sa volá Cee´d (Aktuality z domova)
17. feb 2006 Ženeva 2006: KIA Sorento 2006 (Aktuality zo sveta)
13. feb 2006 Ženeva 2006: Úplne nová Kia Carnival (Aktuality zo sveta)
20. dec 2005 Kia RIO ocenené titulom „AUTOBEST 2006“ (Aktuality zo sveta)
18. nov 2005 Kia SPORTAGE najlepším SUV v USA (Aktuality z domova)
16. nov 2005 Vznikla KIA Motors Sales Slovensko (Aktuality z domova)
30. sep 2005 Nová KIA Magentis (Predstavujeme)
29. sep 2005 Odbyt značky KIA rastie vo svete, Európe i na Slovensku (Aktuality z domova)
25. júl 2005 KIA MAGENTIS 2,0 LX – LIMUZÍNA PRE NENÁROČNÝCH (Testujeme)
24. jan 2005 KIA CERATO 1,6 LX 5HB – KÓREJSKY BOJOVNÍK (Testujeme)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 19:41:16