HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

14. mar 2006 (01:00) - Press - Aktuality z domova

Rady ako ekonomicky prevádzkovať a riadiť osobný automobil

Shell pripravil pre motoristov 15 rád, ktoré pomôžu ušetriť palivo ...


Shell

1. Tankujte kvalitné a preverené palivá, používajte kvalitný a odporúčaný olej – Používaním odporúčaného oleja sa môže znížiť spotreba o 1 – 2 %.

2. Jazdite plynule, bez prudkých rozjazdov a brzdenia – Agresívna jazda môže zvýšiť spotrebu až o 30 % v porovnaní so spotrebou pri plynulej jazde. Taktiež platí, že čím rýchlejšie idete, tým vaše vozidlo čelí väčšiemu odporu vzduchu, a tým je vyššia spotreba. O 8 km/h rýchlejšia jazda, ako je rýchlostný limit, môže ovplyvniť spotrebu až o 23 %.

3. Majte uzavreté okná, predovšetkým pokiaľ jazdíte vyššou rýchlosťou – Vietor, ktorý fúka cez otvorené okno, znižuje rýchlosť vozidla. Zvýšenie na pôvodnú rýchlosť vyžaduje zošliapnutie plynového pedálu, a tým dochádza k zvýšeniu spotreby paliva.

4. Udržujte svoj motor dobre nastavený, pravidelne kontrolujte olej a vzduchový filter, poruchy opravujte ihneď – Dobre nastavený motor môže znížiť spotrebu paliva až o 4 %. Výmena zaneseného vzduchového filtra pomôže znížiť spotrebu až o 10 % a súčasne chráni motor.

5. Používajte odporúčané pneumatiky a udržujte v nich správny tlak – Dobre nahustené pneumatiky sú bezpečnejšie a vydržia dlhšie, kým o 1 kPa podhustené môžu zvýšiť spotrebu až o 3 %.

6. Plánujte svoje cesty a snažte sa tak vyhnúť dopravným špičkám, využívajte služby dopravného spravodajstva mobilných operátorov a rozhlasových staníc.

7. Nevozte v kufri ani na zadných sedadlách nepotrebné veci, ktoré zbytočne zaťažujú vozidlo – Každých 50 kg môže zvýšiť spotrebu až o 1 – 2 %.

8. Pokiaľ nepotrebujete strešné nosiče či box, zbytočne ich na svojom automobile nevozte – Zvýšením odporu vzduchu sa môže zvýšiť spotreba až o 5 %.

9. Úsporne využívajte klimatizáciu – Klimatizácia uberá výkon motora a na svoju prevádzku používa palivo, preto obmedzte používanie klimatizácie len na extrémne teplé či chladné dni.

10. Na hlavných a menej frekventovaných cestách používajte tempomat – Použitím obmedzovača rýchlosti dosiahnete stabilnú rýchlosť, čo v mnohých prípadoch vedie k zníženiu spotreby.

11. Zaraďujte vyšší rýchlostný stupeň čo najskôr po pridaní plynu – Čím vyšší rýchlostný stupeň máte zaradený, tým nižšie sú otáčky motora, a tým menej paliva sa spotrebuje.

12. Udržujte dostatočnú vzdialenosť od vozidla pred vami kvôli plynulej jazde

13. Myslite dopredu – Správne odhadujte situáciu, napr. znížením rýchlosti pred zmenou signalizačných svetiel či zvýšením rýchlosti pred začiatkom stúpania.

14. Pri dlhom státí v dopravných zápchach vypínajte motor – Obmedzte chod motora naprázdno, pretože spaľujete palivo a nikam nejdete.

15. Snažte sa obmedziť tankovanie v malom množstve, kontrolujte utiahnutie uzáveru nádrže – Pri každom otvorení palivovej nádrže dochádza k strate paliva v podobe výparov, preto sa snažte tankovať menej často a vo väčšom objeme.


*Odhady spotreby paliva sú použité zo štúdií a publikácie Energy and Environmental Analysis, Inc., Washington, DC.

Súvisiace články:
11. máj 2006 Shell Eco-Marathon 2006: 255 tímov o titul majstra úspornej jazdy (Aktuality z domova)
10. apr 2006 Manželia Taylorovci triumfálne oslavujú nový Guinnessov svetový rekord v úspornej jazde (Aktuality zo sveta)
20. feb 2006 Cesta okolo sveta na maximálne 40 nádrží! (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 19:40:16