HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

17. okt 2005 (00:00) - Press - Aktuality zo sveta

J. B. Dunlop uvedený do automobilovej Siene slávy

John Boyd Dunlop prijal uvedenie svojho prastarého otca s rovnakým menom do automobilovej Siene slávy v meste Dearborn, v štáte Michigan (USA). Ocitol sa tak v spoločnosti ľudí ako Henry Ford či Thomas Edison.


dunlop
Írsky architekt Dunlop prijal ocenenie v mene vynálezcu prvej vzduchom hustenej pneumatiky. Meno vynálezcu sa stalo názvom pre rovnomennú značku pneumatík. Dunlop v roku 1888 získal na vzduchom hustenú pneumatiku patent.

Pravnuk Dunlop vo svojom prejave pri uvedení do Siene slávy zopakoval príbeh vynálezu Johna Boyda Dunlopa. „Ako možno niektorí z vás viete, myšlienka vznikla tak, že pozoroval svojho syna pri jazde na bicykli, a všimol si, aké nepohodlné je jazdiť po povrchu z dlažobných kociek. Bolo mu jasné, že dôvodom sú pevné kolesá trojkolky, a pokúsil sa nájsť riešenie. Obalil kolesá do tenkých gumených pásov, zlepil ich dokopy a nafúkol futbalovou pumpou, čím dosiahol efekt odpruženia. Takto vznikla prvá použiteľná pneumatika na svete.“

„Myšlienku si dal patentovať, vďaka čomu získala spoločnosť Dunlop náskok pred konkurenciou. Do desiatich rokov jeho vynález takmer úplne nahradil pevné pneumatiky,“ povedal Dunlop. Jeho škótsky prastarý otec zomrel v roku 1921. Nie je žiadne prekvapenie, že chlapec na trojkolke dostal meno John. Dunlop povedal, že je hrdý, že môže niesť meno svojho prastarého otca a cítil pokoru tvárou v tvár Sieni slávy.

Dunlop stál na pódiu spoločne s ďalšími vynikajúcimi osobnosťami, ktorí boli uvedené do siene v roku 2005. Patril k nim pretekár Mario Andretti, šampiónka dragsterov Shirley Muldowney, bývalý predseda predstavenstva spoločnosti General Motors, Jack Smith Jr. a obchodník s automobilmi Jim Moran. Okrem Johna Boyda Dunlopa získali ocenenie in memoriam aj Sir William Lyons, zakladateľ spoločnosti Jaguar, John Mohler Studebaker, ktorý do automobilového priemyslu uviedol vozidlá s týmto menom a priekopník v oblasti automobilizmu Alexander Winton.

Po uvedení tohtoročných ôsmich nominantov má Sieň slávy 216 členov. Uvedenie do Siene slávy je najvyšším medzinárodným ocenením v oblasti automobilového priemyslu.


dunlopSúvisiace články:
10. jan 2006 Nová generácia pneumatík pre regionálnu dopravu od spoločnosti Dunlop (Pneu)
16. jún 2003 Sú pneumatiky, s ktorými nebude benzín až taký drahý. (Pneu)
15. máj 2003 Dunlop SP Sport 01: skutočný multitalent (Pneu)
10. júl 2002 Na Slovensku je už nová pneu Dunlop SP Sport 01 s ”troj-oblastným” behúňom (Aktuality z domova)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 11:54:09