HobbyNET: Recepty · Formula 1 * www.nic.sk - webhosting a registrácia domén *
Motormánia - Úvodná stránka
   
SVET MOTOROV

Vyhľadávanie

Anketa

Koľko investujete do hudby v aute? Autorádio + reproduktory atď.?

(Odpovedalo 5715 ľudí)

do 5.000 Sk (1935)

do 10.000 Sk (1044)

do 20.000 Sk (865)

viac ako 20.000 Sk (964)

neinvestujem (907)Nastavenie
» Domáca stránka
»

RSS export

6. sep 2001 (00:00) - Press - Aktuality zo sveta

Koncept Signum2 - pohľad do budúcnosti automobilky Opel

Signum2 - to je názov inovatívneho konceptu automobilky Opel, ktorý sa verejnosti prvýkrát predstaví v dňoch 13. až 23. 9. 2001 na medzinárodnom autosalóne IAA vo Frankfurte nad Mohanom.


Názov novej štúdie samozrejme okamžite naznačuje väzbu na prototyp Signum, ktorý vzbudil senzáciu na ženevskom autosalóne v roku 1997.

Hlavným cieľom tvorcov konceptu Signum2 bolo predstaviť automobil blízkej budúcnosti, v ktorom by sa optimálne spájal atraktívny vzhľad, komfort a pohodlie s funkčnosťou a prispôsobivosťou. Nový prototyp automobilky Opel s poháňanými prednými kolesami kombinuje elegantné línie športových kupé a flexibilitu vozidiel kombi s mnohými nečakanými designerskými detailami a praktickými nápadmi v interiéri. Koncept Signum2 potvrdzuje renomé značky Opel ako poprednej európskej automobilovej značky, renomovaného výrobcu atraktívnych a praktických automobilov. „Signum2 naznačuje trendy, ktoré chcú štylisti v Opli rozpracovávať pri našich budúcich sériových modeloch,“ tvrdí Carl-Peter Forster, šéf automobilky Opel.

Prototyp Signum2 je zhmotnením charakteristických rysov a hodnôt značky Opel. Jeho výrazný design evokuje dynamiku. Sofistikované informačné systémy s ergonomicky usporiadanými ovládačmi naznačujú, akú váhu prikladajú vývojoví špecialisti palubnej komunikácii. Netradičný vzhľad sedadiel a premiestniteľné odkladacie schránky sú len dva z mnohých príkladov skvelej prispôsobivosti nového prototypu. Stačí stlačiť tlačidlo a zadné sedadlá sa preklopia a zložia tak, že v zadnej časti vznikne rozľahlý priestor pre batožinu s rovnou podlahou.

Pri pohľade z vonka pôsobí koncept Signum2 ako dynamický dvojsedadlový automobil. Batožinu možno ukryť pred zvedavými pohľadmi pod sedadlá, kde nemôžu ani pri kritickom brzdení ohroziť pasažierov. Panoramatická presklenná strecha nadväzuje na rozmerné čelné okno, čo vo vnútri vytvára svieži pocit voľného priestoru. Vo výbave prototypu nechýba ani kávovar, ktorý je začlenený do zostavy odkladacích schránok na stredovom tuneli - aj pri dlhých jazdách sa tak posádka môže kedykoľvek osviežiť čerstvou kávou.

So svojím extrémne dlhým rázvorom (2830 mm) a len minimálnymi prevismi karosérie pôsobí prototyp Signum2 dynamicky. Pocit sily, vysokých výkonov a vitality umocňujú aj „svalnaté“ podbehy kolies, ukrývajúce devätnásťpalcové kolesá obuté do pneumatík s rozmermi 245/35 R19. Jedným z rysov, typických pre design automobilky Opel, je výrazný C-stĺpik karosérie. Štylisti si dali záležať aj na tvarovaní B-stĺpika - ten je uchytený iba do prahov auta a nezasahuje nad úroveň bočnej línie. Koncept Signum2 tak na pohľad pôsobí takmer ako kupé.

Prednej časti auta dominuje typická lichobežníková maska chladiča a trojrozmerné vertikálne hlavné svetlomety. Rovnako ako modely Opel Corsa alebo Speedster má aj prototyp Signum2 uprostred prednej kapoty výraznú hranu.

Vďaka hojnému využitiu prírodných materiálov a premyslenej kombinácii príjemných farieb sa štylistom podarilo v interiéri vytvoriť atmosféru komfortu a prestíže. Nastupovanie do auta je veľmi pohodlné, najmä pre vodiča a jeho spolujazdca. Po zatiahnutí za kľučku dverí sa predné sedadlá automaticky natáčajú do otvorených dverí. Zároveň sa volant zapustí do prístrojového panelu, takže nastupovanie je skutočne bezproblémové. Keď sa vodič usadí vo svojom sedadle a je pripravený k jazde, volant, ktorý svojim tvarovaním pripomína hlavný ovládač veľkého dopravného lietadla, sa opäť vysunie smerom hore - tak, aby bol v pohodlnom dosahu vodiča. Zároveň sa zdvíha prekryt prístrojového štítu s farebným displejom a objavuje sa centrálny displej uprostred prístrojového panelu. Displej pred vodičom ukazuje nielen všetky dôležité prevádzkové údaje, ale využíva aj navigačný systém, ktorý zreteľnými piktogramami navádza vodiča k cieľu cesty. Detailnejšie informácie navigačného charakteru a napr. výrezy máp sa okrem toho zobrazujú aj na väčšom sedempalcovom monitore formátu 16:9, umiestenom v strede prístrojového panelu.

Spolujazdec môže aj počas jazdy ovládať výkonný palubný počítač, prostredníctvom ktorého je možné sa kedykoľvek napojiť na celosvetovú internetovú sieť. Klávesnica počítača nie je s počítačom spojená konvenčným káblom, ale má moderné bezdrôtové infračervené prepojenie. Pokiaľ spolujazdec počítač nepoužíva, jeho farebný monitor sa sklopí a celkom zapustí do prístrojového panelu. Stačí tak jediný dotyk prstom a monitor sa opäť vysunie do svojej pracovnej polohy.

Ani cestujúci na zadných sedadlách si nemôžu sťažovať na to, že by sa počas jazdy nudili. Majú k dispozícii dvojicu DVD prehrávačov, osobné slúchadlá a môžu počúvať hudbu z CD diskov alebo sledovať filmy vo vysokej kvalite.

Koncept Signum2 poháňa prototypový zážihový osemvalec vybavený systémom priameho vstrekovania benzínu do valcov. Tento motor vychádza z hliníkového agregátu americkej spoločnosti GM Powertrain „Global XV8“. Zo zdvihového objemu 4,3 l ponúka v štúdii Signum2 výkon asi 220 kW/300 k, maximálny krútiaci moment motora je približne 400 Nm.
Galéria
               
       Súvisiace články:
12. nov 2003 ŠPECIÁLNA PONUKA SPOLOČNOSTI OPEL (Akčné modely)
4. nov 2003 Spoločnosti General Motors a Avis podpísali najväčšiu dohodu o dlhodobom odbere automobilov (Aktuality zo sveta)
11. sep 2003 Opel: Nový turbodiesel „common-rail“ s objemom 1,9 l a výkonom 110 kW/150 k (Aktuality zo sveta)
20. aug 2003 Nový Opel Vectra Caravan: Komfortné a funkčné prvky v detaile (Predstavujeme)
6. aug 2003 Opel Signum - tvorca novej automobilové triedy (Predstavujeme)
30. júl 2003 Opel Astra novej generácie: Dynamický design pre kompaktnú triedu (Aktuality zo sveta)
17. júl 2003 Opel zvýšil predaje o 30% (Aktuality z domova)
16. júl 2003 Opel uvádza škálu vylepšených agregátov so spotrebou nižšou o 23 % (Aktuality zo sveta)
30. apr 2003 Opel Meriva: Nová dimenzia kompaktnej triedy (Predstavujeme)
8. apr 2003 Opel začína s montážou automobilov na Ukrajine (Aktuality zo sveta)Diskusia k článku
Pridaj svoj názor do diskusie
Článok

» Verzia pre tlač

» Diskusia

Nové články

» Hľadáte kvalitné a lacné disky od spoľahlivého predajcu?

» DRIVING CHALLENGE – nový fenomén

» Rossi po triumfe v USA najúspešnejším v histórii

» Ktoré vozidlá a ktorí vodiči majú lepšie sadzby povinného zmluvného poistenia?

» Volkswagen a Škoda Auto stavajú nový výrobný závod.

» Rekordné predaje Hyundai v septembri

» 100 predaných áut cez internetový obchod s novými autami


(c) 2002-2005 Motormánia.sk. , Webhosting poskytuje nic.sk . Cached on 27/05/18 11:54:39